1980’li yılların Cumhurbaşkanı Turgut Özal TOKİ’yi, dar ve orta gelirli vatandaşların kiradan kurtulmak ve ev sahibi olmalarına yardımcı olmak üzere kurdurdu. İlk zamanlarda maddi sebeplerden dolayı çok fazla konut yapılamamıştı. Şimdilerde ise ülkemizin her ilinde ve birçok ilçesinde konut projeleri yapılmaktadır. Geniş alanı kaplayacak şekilde yapıldığında genellikle şehir dışında yapılmaktadır. Yaşam alanı gibi yapıldığından genellikle içinde okulu, camisi, alışveriş yerleri olmaktadır.

TOKİ’nin olmadığı dönemlerde dar ve orta gelirli vatandaşlar kira öder gibi öderim düşüncesiyle bankalardan konut kredisi alırlardı. Kredilerin geri ödemesi vatandaşın hesapladığı gibi olmadığından çoğunluk maddi sıkıntılar yaşadı. Vatandaşın kendi bütçesine uygun şekilde ve otururken ödemesine fırsat veren TOKİ çok büyük avantajdır.

Adana TOKİ Peşinat İster mi?

Yaşam mücadelesi veren dar ve orta gelirli vatandaşlar TOKİ’nin kiracıya ev kampanyalarından yararlanmak istemektedir. Konut fiyatları malum olduğu üzere son yıllarda çok yükseldi. Zaten alım gücü olmayan dar gelirliler iyice hayal kırıklığına uğradı. Bankadan kredi alındığında yüksek fiyatlı evlerin %30’unu peşinat olarak vermesi gerekecek. Örneğin 200 bin liralık ev almak için bankaya 60 bin peşinat vermek gerekir.

Geliri zaten az olanların 60 bini toplaması çok zordur. TOKİ’nin yaptığı evler inşaat firmalarının yaptıklarına benzerlerine göre çok uygundur. Uygun fiyatlı bu evlerden TOKİ, %10 ile %20 arasında peşinat almaktadır. Evlerin fiyatları zaten düşük olduğundan en fazla %20 olan peşinat ödenebilmektedir. Peşinattan kalan en fazla 120 aya bölünerek ödeme kolaylığı sağlanır.

Adana Güncel TOKİ Konutları

Aylık ödemelerinin düşük olması, peşinatının az olması, dairlerin fiyatlarının benzerlerine göre az olması, 6 ayda bir ödemelerin enflasyona göre inmesi ve çıkması TOKİ’yi cazip kılmaktadır. Adana halkından çok talep gören TOKİ, her dönem yeni projeler yapmaktadır. Güncel projeler şunlardır;

  • Akpınar Ticaret Merkezi
  • Kürkçüler Tarımköy Uygulaması
  • Seyhan Sarıhular Sosyal Konut Uygulaması
  • Sofulu Sosyal Konut Uygulaması
  • Yüreğir 400 Yataklı Hastane
  • Yüreğir Akkuyu Toplu Konut Uygulaması
  • Yüreğir DSİ Lise, Spor Salonu ve Ticaret

Projelerin şartlarına uygun olanlar taksitle ev alma için hemen başvurmalıdır. Çok sayıda başvuru olduğundan başvurular arasında kura çekilir. Kura neticesinde konut çıkanlar evlerinde otururken kira bedeline denk ödemelerle kendi evlerinin sahibi olurlar.