Ev alarak kiradan kurtulmak isteyen vatandaşlara yönelik çözümü kamu kurumu olan TOKİ başarı ile kısmen de olsa getirebilmektedir. TOKİ projeleri sayesinde dar ve orta gelire sahip olan vatandaşları ev sahibi olması sağlanır. Çeşitli şartlar ve yükümlülükleri bulunan TOKİ projeleri sonunda vatandaşların ev satın alma talepleri kura çekilerek belirlenir.

Sizde uzun yıllardan bu yana hayalini kurmakta olduğunu eve sahip olmak ve kredisiz ev sahibi olabilmek için TOKİ projelerini takip etmelisiniz. Nitekim TOKİ tarafından sunulan projelerde belirli bir kontenjan bulunmakta ve aksine yoğun şekilde vatandaş talebi gelmektedir. Bu nedenle zamanında ve eksiksiz bir şekilde başvuru yaparak talebinizi doğru kurumlara iletmelisiniz.

TOKİ konutları genel olarak kiracı ev sahibi olmak isteyen bireylere yönelik olarak geliştirilmektedir. Bu nedenle asıl hedef kitle dar ve orta gelir grubudur. Yüksek gelir gruplarına yönelik çalımalar ya hiç olmaz ya da oldukça sınırlı tutulmaktadır. Türkiye’nin yeniden imarı ve kalkındırılmasını amaçlayan kuruluş kimi zaman çalışmaları bizzat kendi kabiliyeti ile yürütürken kimi zaman da ihale sonrasında yüklenici firmalara çalışmaları devreder.

TOKİ’den Konut Alma Koşulları

TOKİ projelerinden yararlanarak faizsiz kira öder gibi ev sahibi olmak birçokları için bir hayali temsil etmektedir. Başvurunun çok olduğu projelere ancak kısıtlı sayıda birey hak sahibi olabilmektedir. Şimdi TOKİ’den konut sahibi olmak isteyen asgari ücret ve diğer bireylerin dikkat etmeleri gereken şartlar nelermiş? Buna göre:

  • Başvuru sahibinin, TC vatandaşı ve 18 yaşın üzerinde olması gereklidir,
  • TOKİ projelerinden daha önce senetle ev almak dahil olmak üzere hiçbir şekilde yararlanmamış olması,
  • Taksitle araba almak kadar kolay olabilen TOKİ projelerine katılacak kişi en fazla bir kez başvuru yapabilir,
  • Belirli bir peşinatın yatırılması gerekli olduğundan peşinatsız ev taleplerine yönelik değildir,
  • Talep edilen projeden yararlanmak için konutun bulunduğu il ya da ilçede en az 1 yıldır oturuyor olmak,
  • Talep sahibinin hane gelirinin aylık olarak maksimum 2600 TL gelirinin olması gereklidir.

TOKİ Konut Başvurusu Nereye Yapılır?

Konut projeleri kısıtlı ve sınırlı süreliğine topluma arz edilmektedir. Proje taleplerini il ya da ilçelerde valilik, belediyeler ve kaymakamlıklar aracılığıyla iletilebilir.

katilimevim-sabit-reklam