Asgari ücret ile ev sahibi olmak isteyen vatandaşların TOKİ’ye başvurmaları artık kolay. Aylık 388 lira ödeme yaparak faizsiz ev sahibi olabiliyor. Haberler de duyurulanlara göre düşük gelirli vatandaşların pahalı ev almak gibi dertleri bitiyor. TOKİ toplu konut projelerine asgari ücretli ailelerinde dâhil olabileceğini belirtmişti. Taksitle ev alma derdi toplu konut projeleriyle bitti. Kendi evinizde gibi hissedip düşük bir bütçeyle ev sahibi olabilirsiniz. Bunun için asgari ücretliye TOKİ’ye başvuru koşulları olarak istenen şartları yerine getirmeniz yeterli olacaktır.

Asgari Ücretliye Başvuru Koşulları Nelerdir?

Asgari ücretle çalışan kişiler TOKİ konut projelerinden yararlanabilmeleri için banka borçlarının olmaması, ev, arsa gibi mallara sahip olmamaları gerekmektedir. Aynı şartlar şehit aileleri, emekliler için de geçerlidir. Düşük gelirli vatandaşların il/ilçelerin de en az bir yıl ikamet etmeleri gerekmektedir. Aile fertlerinden en az 1 kişi başvurabilmektedir. Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişilerin bu projede yer alması büyük önem taşıyor. Senetle ev almak için yapılan bu proje de yer almak herkesin hayali…

Asgari Ücretliler İçin Başvuru Belgesi Nelerdir?

Asgari ücretle çalışan kişilerin bazı belgelerinin tam olması gerekmektedir. Eksik belge olması durumunda taksitle ev al projesi geçersiz sayılmaktadır. Gereken bazı belgeler:

  • Kişinin kimlik fotokopisi
  • Şehit aileleri, dul ve yetim için hak sahipliği belgesi
  • Emekli vatandaşlar için SGK Kurumu tarafından alınan emekli kimlik belgesi

Asgari Ücretli Vatandaşlar Nasıl Ödeme Yapabilir?

Kişinin ikamet ettiği en yakın Halkbank ve Ziraat Bankası şubelerine başvuru belgelerini hazırlayarak gitmelidirler. Bankalara gidilmesi durumunda her daireye özel belirlenen peşinat tutarının ödenmesi istenecektir. Peşinat tutarı asgari ücretli kişinin bütçesini aşmayacak şekilde belirlenmiştir. Bunun yanı sıra kişi bu tutarı ödeyemiyor ise TOKİ kredisinden yararlanabilir veya Katılımevim firmasından faydalanabilir. Kiradan kurtulmak isteyenlerin yardımcısı olacaktır.

Katılımevim Nedir?

Katılımevim kişinin kendi birikimleriyle faizsiz ev sahibi olmalarını sağlayan bir kurumdur. Belli bir şart aramayan bu kurum kişinin bütçesiyle birikim yapmasını sağlamakta, alacağınız evin fiyatını belirleyip taksit halinde faizsiz ödemelere başlayabilirsiniz. Bütçeyi tamamladığınızda kredisiz ev sahibi olabilirsiniz. Asgari ücretliye TOKİ’ye başvuru koşulları konusunda şartları uygun olanlar bu evleri almak üzere başvuruda bulunabilirler.

katilimevim-sabit-reklam