Ege Bölgesi’nin en güzel ve en şirin illerinden biri olan Aydın’da TOKİ ihtiyaç nispetinde konut projesi yapmaktadır. Ev sahibi olmak isteyen dar ve orta gelirli vatandaşla düşünülerek kurulan TOKi, günümüzde sadece ev yapmaz. Kütüphane, sağlık ocağı, otopark, hastane, lise gibi insanların yaşamlarında temel olan kurumları inşa etmektedir. Konutlar da tek bir bina şeklinde olmayıp yaşam merkezi olarak tasarlanır.

Hayat şartlarının ekonomik anlamda ağırlaşması maddi geliri az olanların kiradan kurtulmak hayallerini yok etmektedir. Kiracıların çok uzun süre ödedikleri kira bedelleri düşünülünce kaç tane daire alır. Devlet vatandaşlarını bu zorluktan kurtararak evinde otururken taksitlerini ödemesine imkan tanımaktadır. Böylece dar gelirli kiradan kurtulmuş olur. Aynı zamanda da kira bedeline denk gelen parası yatırıma dönüşmüş olur.

Aydın TOKİ’ye Başvurular Nasıl Yapılır?

TOKİ’den ev almak isteyen çok fazla insan vardır. Çünkü projeler sistemli tam bir yaşam merkezi olarak yapılmaktadır. Benzer özellikteki dairelere göre fiyatları çok uygundur. Ödeme kolaylığının sunulması gibi nedenler TOKİ konutlarını cazip kılmaktadır. Talep fazla olunca kurum kura çekmek zorunda kalmaktadır. Kurum öncelikle projenin özelliklerini, kimlerin başvurabileceğini ve başvuru şartlarını açıklar.

Açıklamadan sonra belirlenen süreye kadar başvuruların yapılmasını şart koşar. Süre içinde şartlara uygun olarak başvuru yapanlar arasında kura çekilir. Noter huzurunda çekilen kura neticesinde çıkanlar gerçek başvurusunu yaparlar. Gerçek başvuru yaparken gerekli olan belgelerin ve istenen peşinatın ödenmesi gerekir. Kişi evler tamamlanıp konutuna geçince aylık ödemelerine başlar. Yani hem kira hem taksit ödemesi istenerek vatandaş zor duruma sokulmaz.

Güncel Aydın TOKİ Projeleri

  • Bozdoğan Konut Projesi
  • İncirliova Tarımköy Uygulaması
  • Merkez 150 Yataklı Hastane
  • Merkez Sosyal Konut Uygulaması

Güncel projelere başvurarak taksitle ev alma düşüncesinde olanlar hemen sayfadan başvuru şartlarını ve süresini öğrenmelidir. Süre içinde yapılan başvuruda nasibi olan dairesini alabilir. Peşinat olarak konutların fiyatının %10 ila %20’si istenir. Peşinat miktarı projeden projeye değişir. Fakat en fazla %20’dir. Daire fiyatları eşdeğerdeki diğer dairelere göre daha uygun olduğundan peşinat zorlamamaktadır. 100 bin liralık güzel bir daireyi almak isteyenler en fazla 20 bin peşinat verir. Geriye kalan miktar en fazla 120 aya bölünür.