1984 yılında Turgut Özal zamanında kurulmuştur. İlk zamanlar adı Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı’dır. 80’li yılların maddi yetersizliği nedeniyle çok konut yapılamamıştır. Adı sonradan TOKİ olarak değişen kamu kuruluşunun ana hedefi; kiradan kurtulmak isteyen dar ve orta gelirli vatandaşlara devlet olarak destek çıkmaktır. Balıkesir ilinin merkezinde ve birçok ilçesinde konut projeleri yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.

Önceliği dar ve orta gelirli kiracıya ev almasında yardımcı olmak olan TOKİ sadece konut yapmaz. Kütüphaneden otoparka, hastaneden ibadethaneye çeşitli kurumlar ve yapıları inşa etmektedir. TOKİ’nin yaptığı konutlar çok büyük araziye yayılmaktadır. Sadece binalardan ibaret değildir. Yaşam merkezi gibi olduğundan içinde camisi, okulu, sağlık ocağı, alışveriş merkezi gibi değişik kurumları da bulunur.

Balıkesir TOKİ Konutlarına Başvuru Şartları

TOKİ, her zaman yeni projeler yaparak ev sahibi olmayan vatandaşın kalmamasını hedeflemektedir. İmkanları taksitle ev alma düşüncesinde olanlara hitap ettiğinden ciddi anlamda başvuru yapılmaktadır. Konut sayısının kat ve kat üzerinde kişi başvuru yaptığından dolayı kura çekilmek zorunda kalınır. Projeden projeye bazen başvuru şartlarına eklenen maddeler olabilir. Fakat genel başvuru şartları şunlardır;

  • Balıkesir’de veya projenin yapıldığı ilçede en az 1 yıldır oturuyor olmak
  • Başvuranın kendisinin, eşinin veya çocuklarının üzerine tapu olmaması
  • Başvuranın başvuru tarihinde 25 yaşından büyük olması
  • Daha önce TOKİ’den konut almamış olmak
  • Ailenin aylık gelirinin 5500 TL’den düşük olması

Başvuru şartları uygun olanlar şubeye giderek başvurusunu yapar. Başvuranlar arasında çekilen kurada çıkanlar ise giderek sözleşmelerini yapmalı ve peşinatlarını ödemelidirler.

Balıkesir Güncel TOKİ Projeleri

  • Burhaniye Sosyal Konut Uygulaması
  • Gönen Toplu Konut Uygulaması
  • Merkez 24 Derslikli Lise, Spor Salonu ve

Güncel konut projelerinin fiyatları farklılık gösterir. Net bilgi almak için ilgi sayfayı incelemek gerekir. Aynı kalitede ve özellikteki benzer dairelere göre TOKİ konutları daha uygun fiyatlıdır. Bundan dolayı %10 ila %20 arasındaki peşinatı ödemek çok ağır gelmez. Peşinattan geriye kalan miktar en fazla 120 aya bölünerek ev sahibi olmak isteyen dar ve orta gelirli vatandaşlara yardımcı olunur. Vatandaş evine geçtikten sonra aylık ödemelerine başlar. Kira öderken ev taksitleriyle yükü ağırlaştırılmaz.