Ev sahibi olabilmek için en uygun konut kredisi veren bankaların araştırılması gerekmektedir. Hayalinizdeki eve kavuşmak için, bankaların sunduğu kredi avantajları başta cazip görünebilir. Ancak, bankalar her ne kadar düşük faizli kredi teklif etseler de, konut için bir takım şartlarla birlikte, evin bedelinin belirli bir kısmını kredi olarak verebilmektedir.

Banka aracılığıyla ev sahibi olmak, çok da kolay olmamaktadır. Hem konutun hem de müşterinin belirli kriterleri taşıması şartı bulunmaktadır. Müşteri öncelikle düzenli geliri olduğuna dair bir belgeyi bankaya sunmak zorundadır. Ayrıca, tüm bankalarda risk olarak görülecek kredilerin toplamının gelirinin 1/3 ünü geçmemesi gerekmektedir ve kredi puanının da buna bağlı olarak düşük olmaması şartı bulunmaktadır. Aksi halde konut kredisi için istenilen miktar çıkmayabilir.

Bunun dışında satın alınacak konutun, tapu ve diğer belgelerinin eksiksiz olması gerekmektedir. Bazı bankalar belirli bir yaşa sahip konutlar için ev kredisi vermemektedir. Ayrıca, konut bedelinin en fazla %80’ine kadar olan kısmını banka karşılamakta, kalan %20’lik kısmı ise müşteriden talep edilmektedir.

Peşinat İçin Hangi Yollar Denenebilir?

Ev sahibi olmak için banka kredilerini tercih eden kişinin, satın alacağı evin %20’sini peşinat olarak vermesi gerekmektedir. Nakit olarak bu miktara sahip olmayan kişiler ise, ikinci kez bankalara başvuru yaparak, kalan kısmı için ihtiyaç kredisi talebinde bulunabilir. Ancak, bunun dezavantajları da fazladır.

İhtiyaç kredisi faiz oranları, konut kredisi faizleri kadar uygun değildir. Üstelik yeniden yapılan işlemlerle müşteri ikinci kez masraf ödemek zorunda kalacak ve evin maliyeti biraz daha yükselecektir. Konuta uygulanan ipotek, kişi için yapılan hayat sigortası da ekstra maliyet getirecektir. Ayrıca kişi, peşinatı bulsa dahi, evin borcu bitene kadar satışını yapamayacak ve herhangi bir ödeme güçlü yaşar ise, konut banka tarafından alınacaktır.

Peşinatsız Ev Sahibi Olmanın En Güvenilir Yolu Katılımevim

Günümüz koşullarında herkesi ev sahibi yapma düşüncesiyle kurulan Katılımevim, tüm bu olumsuz etkenler olmadan, kişilere istedikleri yerde ev alabilme olanağı sunmaktadır. Konut faizleri alınmadan, peşinat zorunluluğu olmadan ve bütçenizi zorlamadan hayalinizdeki eve kavuşabilmek için Katılımevim ailesine başvurmanız ve bu muhteşem ailenin bir parçası olmanız yeterlidir.

katilimevim-sabit-reklam