Günümüzde konutların icralık hale gelmesi durumlarında bankalar tarafından devralınabiliyor. İcralık daireleri alan banka, uygun fiyatlara ikinci el konut satışı yapmaktadır. Örneğin; 200 bin TL tutarında bir değere sahip olan konutun yarı fiyatlara kadar düştüğü görülmektedir. Bankaların icralık evleri uygun fiyata satması vatandaşlar tarafından ilgi görmektedir. Bankalar tarafından yapılan icralık konut satışı ihale sistemiyle yapılmaktadır. İhale sisteminde işleyen çeşitli süreçler vardır. Bankalardan ev almak isteyen kişiler ihaleye girmelidir.

Bankanın yaptığı ilk ihalede konutların fiyatının yüzde 60 oranında tutarla satışı yapılacaktır. İlk ihale oranlarının yüksek olması nedeniyle yeterli sayıda talip çıkmamaktadır. İlk ihalede evin satışı yapılamazsa banka evin satış değerini yüzde 40 oranına indirecektir. İpotekli evler, ihale sistemiyle çok düşük fiyatlara satılmaktadır. Eğer evin normal değerinin yüksek olduğu düşünülüyorsa ihaleye daha çok kişi katılabilir ve ev yüksek fiyatlara da satılabilir. İhaleye girmek için gerekli olan çeşitli şartlar vurdur.

Banka Ev Satışı İhaleleri Nasıl Yapılır?

İcralık hale gelen ve üzerinde ipotek olan konutların satış işlemleri bankalar tarafından gerçekleştirilmektedir. Satış işlemleri ihale sistemi ile yapılmaktadır. Satışa sunulan icralık konutlar için bankalardan konut kredisi çekmek mümkün değildir. Satış ihalesine girecek kişilerin bankalardan alınan kredi dışında parası olması gerekir. Çünkü ihale satışlarında itiraz yolu açıktır ve bazı itiraz durumlarında evin geri alınması mümkündür. Bu nedenle paranın tamamını tek seferde ödeyemeyecek olan kişiler icralı evlerin ihalesine katılamamaktadır.

İhale yapacak olan banka ipotek olan konutun satışı için belli bir tarih belirtmektedir. Gerekli tarihlerde ilgili işlemlerin ve teminat ücretlerinin yatırılması gerekmektedir. İpotekli şekilde bankalardan alınan evlere haciz gelme ihtimalleri bulunmaktadır. Konutların ihalesine girmeden önce avukatınız ve bankayla ilgili konuları görüşmeniz gerekmektedir.

Bankadan Satılan Evlerin Riskleri Nedir?

Bankalardan ipotekli kredi ve ipotekli ev alımı işlemleri yapacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Satın alınan evin kiraya verilmesi veya hemen satılması gibi hakları bulunmamaktadır. Belirlenen alt satış ve kiralama süresi 3 senedir. Bankalardan ipotekli ev alan kişiler bu 3 yıl zaman süresinden önce satış yaparlarsa kazanılan tutarı vergi olarak ödemesi gerekmektedir.

katilimevim-sabit-reklam