Yaşadığımız hayatta ekonomik şartlar her geçen gün ağırlaşmaktadır. Ağır ekonomik şartlarda eviniz kira ise çok daha fazla zorlanacağınız kesin. Kiradan kurtulmak isteyen dar ve orta gelirli vatandaşlara devlet destek çıkmaktadır. TOKİ yani Toplu Konut İdaresi Başkanlığı daireleri kalite ve yapım bakımından benzer özellikteki dairelere göre daha uygun fiyatta satmaktadır. Ödeme kolaylığının da olması talebin fazla olmasına neden olmaktadır.

Bankalardan konut kredisi alarak ev sahibi olmak ciddi maddi yükleri beraberinde getirir. Zaten geçinmekte zorlanan vatandaşın alacağı evin ortalama %30’unu peşinat olarak vermesi çok zordur. Peşinat miktarı bankadan bankaya değişir. Fakat %25’in altına pek düşmez. Yani bir kişi bankadan kredi çekerek 200 bin liralık evi almak isterse 60 bin peşinat vermelidir. Bu peşinat TOKİ’de en fazla 40 bin en az 20 bindir.

Ödeme Kolaylığı ve Bartın TOKİ Projeleri

Ailenin geliri toplam aylık 5500 TL’den düşük olanlar TOKİ’ye başvurabilmektedir. 5500 TL günümüzde bir ailenin temel ihtiyaçlarını karşılayacak bir miktardır. Bunun farkında olan TOKİ, vatandaşını kiradan kurtarmak istemektedir. Uygun ödeme şartları sunarak ev almak isteyenlerin ödemelerini kolaylaştırmaktadır. Evin peşinatı ödendikten sonra geriye kalan miktar taksitlere bölünür.

Vade seçeneği en fazla 120 aydır. Konut projeleri bitip kişi evine taşınıncaya kadar ödeme yapmaz. Yani kira öderken aynı zamanda taksit ödeyerek ekonomik yükü artırılmaz. Proje bitip evine geçenler aylık taksitlerini ödemeye başlar. Ayrıca aylık taksitler sabit değildir. 6 ayda bir ödemeler enflasyona göre güncellenir. Enflasyon düşünce taksitler düşer, artınca artar. 6 ayda bir değişmesi kişiye olumlu yansıyabildiği gibi olumsuz da yansıyabilir.

Güncel Bartın TOKİ Projeleri

  • Dallıca Köyü Toplu konut Uygulaması
  • Merkez 24 Derslikli Okul
  • Merkez Sosyal Konut Uygulaması

İhtiyaçlar dikkate alınarak Bartın ili merkezinde ve ilçelerinde konut projeleri yapılmakta ve yapılmaya devam edecektir. Güncel projelerden alabilmek için başvuru şartlarının dikkatlice yapmak gerekir. Şartları uyanlar belirlenen süre içinde TOKİ ofislerine giderek veya diğer seçeneklerle başvurularını yaparlar. Kira öder gibi ödeme yaparak kendi evinin sahibi olmak için başvuru yapmak yeterli değildir. Çok fazla talep olduğundan çekilen kurada çıkmak gerekir. Sonrasında asıl başvuru yapılır, evraklar teslim edilir ve ödeme planları çıkarılır.

 

katilimevim-sabit-reklam