Ülkemizde ev sahibi olmak isteyenlere çeşitli seçenekler sunulur. Sunulan seçeneklerin bazıları faizli bazıları faizsizdir. Devlet veya özel bankalardan alınan konut kredileri, senet faizli ev alma yöntemlerindendir. Dini hassasiyeti olanlar veya aldığından daha fazlasını ödemek istemeyenler faizli sistemlerden uzak dururlar. Katılım bankalarının verdiği kredide faiz yok fakat kar payı vardır. Yani katılım bankaları da diğer bankalar gibi verdiği krediden daha fazlasını geri alır.

Ev alma yöntemlerinden diğerleri de peşinatlı ve peşinatsız ev almadır. Bankalar peşinat talep ederler. Hatta talep ettikleri peşinat alınacak evin ekspertiz raporundaki maliyetinin en az %25’idir. TOKİ, vatandaşlardan peşinat alan yöntemler içindedir. TOKİ, ortalama %10’larda peşinat talep eder. Fakat TOKİ’nin sattığı daireler benzerlerine göre çok daha düşük fiyatlı olduğundan istediği peşinat çok zorlamaz.

Batman TOKİ Projelerine Nasıl Başvurulur?

Güney Doğu Anadolu Bölgesinin gözde kentlerinden Batman’da birçok konut projesi yapılmıştır. Halkın kiradan kurtulmak için gösterdikleri çaba nedeniyle Batman’daki konut projelerine olan talep çok fazladır. Talep fazla olunca yapılan konutlar yetmemektedir. Her gün yeni projeler hayata geçirilmiş olmasına rağmen yine de başvuranlar arasında kura çekmek gerekmektedir. Kurum öncelikle başvuru şartlarını açıklar. Açıklamaya göre başvuranlar arasında kura çekilerek daire almaya hak kazananlar belirlenir. Başvuru şartları;

  • Projenin yapıldığı ilde en az 1 yıldır yaşamak
  • 25 yaşından büyük olmak
  • Daha önce kişinin kendinin, eşinin veya çocuklarının TOKİ’den konut almamış olması
  • Kişinin, eşinin veya çocuklarının üzerinde tapu olmaması
  • Ailenin aylık gelirinin 5500 TL’den düşük olması

Batman Güncel Konut Projeleri

Kurulduğu 1984 yılından beri dar ve orta gelirli vatandaşları ev sahibi yapabilmek için proje üreten TOKİ ihtiyaçlar nispetinde projeleri artırmaktadır. Batman’daki güncel projeler;

  • Kozluk 50 Yataklı Hastane
  • Merkez Kuyubaşı 24 Derslikli Okul
  • Merkez Kuyubaşı Toplu Konut Uygulaması

Aslında TOKİ sadece kiracıya ev vaadinde bulunmamaktadır. Yapılan projeler başlarını sokacak daireden ibaret değildir. Tam bir yaşam merkezi kurulur. Dairelerin bulunduğu binaların arasında okul, sağlık ocağı, alışveriş merkezleri, cami bulunur. Tam bir yaşam merkezi kurulacağından genellikle projeler şehir dışında kurulur. Bazı kişiler bunu dezavantaj olarak düşünür. Oysaki projeler içinde her türlü ihtiyacı karşılayacak kurum olduğundan asla dezavantaj olmamaktadır.