Barınma insanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gerekli olan temel ihtiyaçların başında yer alır. Barınma ihtiyacı kiracı veya ev sahibi olarak karşılanabilir. Uzun süre kirada oturanlar maddi zorluklarından dolayı kiradan kurtulmak isterler. Her ay ödenen kira bedelinin kiracıya getirisi yoktur. Yıllarca ödenen kira bedelleri hesaplandığında ev satın alınabileceği fark edilir.

Ülkemizin şartlarında ev almak isteyenlere sunulan çok sayıda yöntem vardır. Bankalardan kredi almak bir zamanlar çok popülerdi. Fakat son zamanlarda artan kredi faiz oranları ve konut fiyatları nedeniyle banka kredilerine karşı kiracılar mesafeli durmaktadır. Bankalar konut kredisi verirken peşinat talep ederler. Evin fiyatının ortalama %30’unu peşin vermek gerekir ki ev fiyatlarını düşününce peşinatı karşılamak çok zorlaşmaktadır. Kiracıya ev almak için konut kredisinin dışında farklı bir yöntem gerekmektedir.

TOKİ ve Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak

Her ailenin geliri farklıdır. Ülkemizde yüksek gelire sahip olanların ev satın almalarında problem yoktur. Peşin veya taksit imkanlarını kullanarak evlerini alırlar. Problem dar ve orta gelirli vatandaşların ev sahibi olmalarıdır. Turgut Özal, 1984 yılında bu durumu anlamış ve TOKİ’yi kurmuştur. TOKİ’nin amacı kira öder gibi ödemelerle dar ve orta gelirli vatandaşları ev sahibi yapmaktır.

Şehir dışından biraz uzak mekanlarda yapılan konut projelerindeki evler benzerlerine göre çok daha uygun fiyatlıdır. Projelerin içinde camisinden okuluna kadar ihtiyaç duyulan her kurum vardır. Tam bir yaşam merkezi gibi kurulan konutlara Bayburt’ta talep çok fazladır. Talebin fazla olmasından dolayı kurum belli şartlar altında başvuru kabul etmektedir. Başvuru şartları ile sınırlandırılmasına rağmen sayı fazla olunca kura çekerek konut sahipleri belirlenir.

Güncel Bayburt TOKİ Konut Projeleri

Konutlara olan talep fazla olunca TOKİ, bir projeyi bitirince hemen yenisine başlamaktadır. Bayburt güncel projeleri şunlardır;

  • Arpalı Tarımköy Uygulaması
  • Demirözü
  • Gençosman 1. Etap Kentsel Dönüşüm Uygulaması
  • Merkez’de 300 Kişilik Yurt ve 24 Derslikten oluşan Lise
  • Merkez Terminal Binası

TOKİ yaptığı projelerin sayısı ve ödeme kolaylıkları sayesinde ev almak isteyen vatandaşlara yardımcı olmaktadır. Peşinat oranı TOKİ’de azdır. Evin fiyatının %10’u kadarı peşinat olarak talep edilir. Kişi evler bitip taşınıncaya kadar taksitleri ödemeye başlamaz. Eve taşınıp kiradan kurtulduğunda taksitler başlar. Maksimum taksit sayısı 120 aydır.