Ülkemizde milyonlarca insan çeşitli nedenlerden dolayı kirada oturmaktadır. Kiracıların büyük bir çoğunluğu kiradan kurtulmak için çare aramaktadır. Kirada oturmak barınma ihtiyacını karşılamak için bir alternatiftir. Fakat bu alternatif uzun süreli olduğunda maddi olarak zararlı olmaya başlar. Ev sahibi olmak ve her ay kiradan kurtulmak için toplu konut projeleri bir seçenektir.

Kira, aylık bütçenin büyük bir kısmını oluşturur. Her ay kira düzenli olarak ödenir. Fakat netice olarak kişinin eline yatırım olarak bir şey geçmez. Kira yerine ev almak için taksit ödemek insanlara daha makul gelmektedir. Özellikle büyük şehirlerde kira bedelleri yüksek olduğundan aylık ev taksitlerini karşılayacak durumdadır. Ev satın almak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri kişiler kendi bütçelerine ve durumlarına göre değerlendirmelidir.

Dar ve Orta Gelirlinin Yüzünü Güldürdü

Bankaların konut kredisi ile Taksitle ev alma bir dönem çok fazla talep gördü. Fakat ev fiyatlarının artması, kredi faiz oranlarının yükselmesi, dosya ve sigorta gibi farklı kalemler adı altında alınan ücretler geri ödemeleri zorlaştırdı. Uzun vadelere bölünmesinden dolayı kredi alacakların iyi hesap yapması ve yıllar içerisindeki ödemelerini planlaması gerekir. Ödeme sıkıntıları kredisiz ev yöntemlerini daha cazip hale getirdi.

Belli miktarın üzerinde geliri olanlar ev almak istiyorum dediklerinde peşin para ile konutlarını alabilirler. Oysaki orta ve dar gelirli vatandaşların kendi keselerine uygun ve ödemesi kolay yöntemi tercih etmeleri durumlarını kolaylaştıracaktır. TOKİ, 1984 yılında dar ve orta gelirli vatandaşları ev sahibi yapmak için kuruldu. Çok sayıda insanı konut sahibi yapmıştır.

TOKİ Ödeme Sistemi Nasıldır?

Ülkemizde çok sayıda insan asgari ücret veya onun biraz üstünde maaşla çalışmaktadır. Bu kişilerin hayattaki en büyük hedefleri biri bir evim olsun düşüncesidir. Toplu Konut İdaresi, bunun için harekete geçerek şehrin uygun arazilerinde toplu konutlar inşa etti. İnşa edilen konutlar olabildiğince makul fiyatlarla satışa sunuldu.

Fiyatlar makul olduğundan talep çok fazla oldu. Bundan dolayı TOKİ her geçen gün yeni projeler geliştirmektedir. Ev almanın kolay yolları arasında TOKİ’den ev almak vardır. Çünkü,

  • İstenen peşinatın çok azdır. Ortalama yüzde 10 civarlarında olup evin fiyatına göre değişir.
  • 6 aylık sabit ödemeler vardır. 6 ay sonra enflasyonun durumuna göre artırılıp azaltılır.
katilimevim-sabit-reklam