Kısa bir süre kirada oturmak aile bütçesini zorlamaz. Fakat uzun yıllar kirada oturmak bütçede kocaman bir deliktir. Kira fiyatları çok arttığından delik gittikçe artar. Yapılan hesaplamalara göre kira öder gibi ödeme yapılarak ev alınabilse yıllarca ödenen kiralarla birden fazla ev alınırdı. Yüksek gelirli vatandaşlar bu konuda çok mağduriyet yaşamaz. Asıl problemi dar ve orta gelirliler yaşar.

Devlet, vatandaşlarından kiradan kurtulmak isteyenlere destek olmak istemektedir. Bu amaçla 1984 yılında Turgut Özal Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı’nı kurdurmuştur. Zamanla adı TOKİ olarak yerleşmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı olan TOKİ, dar ve orta gelirli vatandaşlar için uygun fiyatlı, uygun ödeme şartlarına sahip evler yapmaktadır.

Bolu TOKİ Konutları ve Yaşam Merkezleri

Kamu kurumu olan TOKİ, kurulduğu ilk yıllarda maddi sıkıntılar nedeniyle çok aktif olamamıştır. Yıllar içerisinde devletin ekonomik bütçesi artınca konut projeleri de artmaya başladı. Taksitle ev alma hayali kuran vatandaşlara yardımcı olabilmek için ülkenin her yerinde projeler geliştirildi. Talep çok fazla olduğundan dolayı biten projeyi yeni başlayan projeler takip etmektedir.

TOKİ, insanların sadece başını sokacakları daireler yapmaz. Okulundan sağlık ocağına, ibadethanesinden alışveriş merkezlerine kadar tam bir kompleks inşa eder. Geniş alana ihtiyaç duyulduğundan genellikle TOKİ projeleri şehir merkezinin biraz uzağında olur. Kentsel dönüşümdeki projelerin bazıları merkezde yer almaktadır. Konutlar kompleks içinde yer aldığından uzak olması problem oluşturmamaktadır. İster şehir merkezi isterse dışında olsun konutlara talep çok fazladır.

Bolu Güncel TOKİ Projeleri

Bolu ülkemizin en yaşanabilir illerinin başında yer almaktadır. Bundan dolayı Bolu merkez ve ilçelerindeki projelere talep normalden daha fazladır. Güncel projeler şunlardır;

  • Gerede Toplu Konut Uygulaması
  • Merkez Karaköy İlköğretim Okulu
  • Merkez Kürkçüler Toplu Konut Uygulaması
  • Merkez MSB 180 Adet Hait Uygulaması

TOKİ, talepleri karşılayabilmek için bütün gücüyle çalışmaktadır. Ev sahibi olmak isteyen kiracılara elini uzatmaktadır. Bankaların %30’larda talep ettikleri peşinat TOKİ’de en az %10, en fazla %20’dir.  Evlerin fiyatları düşük olduğundan peşinatı vermek zor olmamaktadır. Kurum, evler bitip insanlar içinde yaşamaya başlamadan önce taksitleri başlatmaz. Hem kira hem taksit derdi böylece ortadan kalkmış olur. Peşinat düştükten sonra kalan miktar en fazla 120 aya bölünür.

katilimevim-sabit-reklam