Kirada oturmak mı yoksa ev sahibi olmak mı istersiniz? Her geçen gün yükselen kira fiyatlarına rağmen bu soruya “kirada oturmak” cevabını verecek olan çok nadirdir. Herkes kiradan kurtulmak ve kendi evinin konforunu sürmek ister. Ev sahibi evinde yaşadığınızdan dolayı hayatınızın her şeyine karışmayı bir ah bilir. Buna benzer yaşanan ev sahibi olumsuzlukları hesaba katılmasa dahi kirada oturmak ekonomik olarak zordur.

Her ay aile bütçesinin büyük kısmı kiraya ayrılır. Çanakkale gibi büyük kentlerde ödenen kiralar daha yüksektir. Bundan dolayı insanlar kira öder gibi ödeme yaparak ev sahibi olacakları yöntemler araştırır. Bankalardan alınan konut kredileri ile ev almak çok masraflıdır. Çünkü banka faiz ile iş yapar. Yani size kredi olarak verdiği parayı daha fazla parayla size satar. Dosya masrafları, ek kalemler kredi ile alınan evin fiyatının kat ve kat artmasına neden olur.

TOKİ Taksitleri Nasıldır?

TOKİ, 1984 yılında zamanın Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın emriyle Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı adıyla kurulmuştur. Kamu kuruluşunun hedefi dar ve orta gelirli kiracıya ev imkanı sunmaktır. Toplu olarak devlet imkanıyla yapılan projelerdeki evlerin fiyatları benzerlerine göre daha düşüktür. Daire fiyatlarının daha düşük olması, taksit imkanı, peşinatın az olması gibi nedenler vatandaşın TOKİ konutlarına olan ilgisini ve talebini artırmaktadır.

Konut projelerinden en alabilmek için peşinat verilmesi gerekir. Peşinat, evin fiyatına göre %10 ile %20 arasında değişir. Peşinat düşüldükten sonra geriye kalan miktar taksitlere bölünür. Vade seçeneği en fazla 120 aydır. Taksit ödemelerine kişi eve taşınıp kira ödemekten kurtulduğunda başlanır. Her 6 ayda bir taksitlerde, memur maaşlarındaki artış ve enflasyon dikkate alınarak güncelleme yapılır.

Güncel Çanakkale TOKİ Projeleri

  • Ayvacık Konut Uygulaması
  • Kepez 24 Derslikli Lise
  • Kepez Sağlık Ocağı ve Cami
  • Kepez Toplu Konut Uygulaması

Güncel projelerden ev sahibi olmak isteyen vatandaşların başvuru şartlarını incelemesi gerekir. Başvuru şartları uygun olanlar TOKİ ofislerine veya belirtilen yöntemlerle başvurularını yaparlar. Başvuran sayısı çok olduğundan konut almayı hak edenleri belirlemek için kura çekilir. Kurada çıkanlar evraklarını götürerek gerçek başvurularını yaparlar. Peşinatı öderler fakat taksitlere eve taşınınca başlarlar.