Büyük kentlerimiz arasında yer alan Denizli’de ev sahibi olmak isteyen dar ve orta gelirli vatandaşlar için TOKİ toplu konutlar inşa etmektedir. 1984 yılında zamanın Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı olarak kurulmuştur. Sonrasında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı olarak değişmiştir. Kamu kuruluşunun ana hedefi kirada kimsenin kalmamasıdır.

Denizli gibi büyük kentlerde kira bedelleri her geçen yıl artmakta. Uzun yıllar kirada oturan bir kişi aile bütçesinden büyük oranda zarar vermektedir. Yapılan hesaplamalara göre uzun zaman büyük kentte kiracı olarak yaşayan kişiler toplamdaki kira bedelleriyle birden fazla ev alabilmektedir. Kiracıya ev fırsatı sunan TOKİ ise ödeme kolaylığı ile ev sahibi yapmaktadır.

Denizli TOKİ Taksitleri

TOKİ, sadece barınmak için ev yapmamaktadır. İnsanların kaliteli yaşam sürmesi için gerekli olan her türlü kurumun olduğu kompleksler inşa etmektedir. Dairelerin yanında kompleks içinde cami, okul, alışveriş merkezi gibi mekanlar da bulunur. Bundan dolayı geniş alanlara projeler yapılır. Projeler için gerekli olan araziler genelde şehir merkezine uzak bölgelerde olduğundan TOKİ evleri biraz merkeze uzaktırlar.

TOKİ, taksitle ev alma düşüncesinde olanlardan bir miktar peşinat alır. Peşinat bedeli evlerin fiyatına göre değişmektedir. En fazla %20, en az %10’dur. Peşinat miktarı ödendikten sonra geriye kalan miktar aylara bölünür. Örneğin 200 bin liralık ev alınacaksa. En fazla 40 bin peşinat alınır. 200 binden 40 bin düşülür. Geriye kalan 160 bin taksitlere bölünür. En fazla 120 taksit yapılmaktadır.

Denizli Güncel TOKİ Projeleri

  • Babadağ Sosyal Konut Uygulaması
  • Honaz Sosyal Konut Uygulaması
  • Kale Ticaret Merkezi

Yüksek kira ödeyerek uzun yıllarını kiracı olarak geçirmek istemeyenler çeşitli yollarla ev sahibi olmaya çalışır. Bankaların konut kredisi, senetle ev alma, katılım bankalarından kredi alma, dayanışmaya dayalı kurumlarda tasarruf yapma seçenekler arasındadır. Dar ve orta gelirliler için en uygun ödeme şartlarına sahip olan TOKİ’dir. TOKİ, peşinatı kura neticesinde konut almayı hak kazanandan peşinatı alır. Fakat taksit ödemelerinin devamını eve yerleşmeye erteler. Projeler bitip kişi evine yerleşince taksitlerini öder. Böylece hem kira hem de taksit ödeme yükünden kurtulur.