Bireylerin en çok merak ettikleri uygulama ve işlemler genellikle TOKİ tarafından gerçekleştirilen konut projeleridir. Nitekim bu projeler ile dar ve orta gelir grubuna giren vatandaşlara ev satışı yapılmaktadır. Kiradan kurtulmak kendi evinin sahibi olmak isteyenlere yönelik geliştirilen projeler büyük bir hızla devam etmektedir. Son dönemlerde kamu desteği de projeler üzerinde önemli ölçüde artış göstermiştir.

TOKİ tarafından sunulan projeler karşılığında vatandaşların kiracı ev sahibi gibi bir statüye sahip olmaları amaçlanır. Böylece hak ve ihtiyaç sahiplerine mümkün olan en iyi fırsatların sunulması sağlanmaktadır. Ülkemizde geliştirilen projelerde genellikle dar gelirlilerin yanı sıra diğer özelliklere sahip vatandaşlar da ayrıcalıklı olarak projeye girişleri desteklenir.

Buna göre vazife ve görev malulleri ile şehit ve gazi yakınlarının yanı sıra engelli konumunda olan kimi vatandaşlara da özel olarak her projede belli bir kontenjan ayrılır. Bu sayede vatandaşın faizsiz kira öder gibi ev sahibi olması sağlanır.

Engelli Vatandaşlara Yönelik TOKİ Fırsatları

TOKİ fırsatları sayesinde ev sahibi olmak isteyen engelli vatandaşlara yönelik düzenlenen kampanya ve şartları ise şu şekildedir. Buna göre:

  • Engelli vatandaşın, engel oranının en az %40 oranında olduğunu gösteren tam teşekkülü devlet hastanesi raporu ya da Özürlüler İdaresince dağıtımı yapılan ve kişiye ait olan kimlik belgesinin ibraz edilmesi,
  • Mensup olduğu hane gelirinin aylık olarak en fazla 2600 TL ve altında olması gereklidir,
  • Her proje içinde senetle ev almak gibi bir fırsatın sunulduğu engelli vatandaşlara yönelik en az %5 seviyesinde bir kontenjan ayrılır.
  • Projeden yararlanan vatandaşın evde oturması beklenir.

TOKİ Başvurusu Hakkında

Yüzde 40 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşların kredisiz ev sahibi olmaları desteklenmektedir. Aylık olarak yapılan düzenli ödemelerle ev sahibi olunabilmektedir. Ancak belirtmekte fayda olan bir ayrıntı, peşinatsız ev sahibi olma fırsatı bulunmaz. Buna karşın peşinat oranı evin ortalama fiyatının yüzde onu kadar olmaktadır. Yani her halükarda kısıtlıda olsa bir birikime sahip olmak ev sahipliği açısından gereklidir.

Günümüzde vatandaşların gayrimenkul veya taşınır edinebilme şartları zorlaştığından insanlar taksitle araba ya da ev alabilmektedir. Bu nedenle TOKİ konut projeleri insanlara oldukça faydalıdır.

katilimevim-sabit-reklam