Günümüz koşullarında insanlar ev sahibi olabilmek için bankalara ve konut alanında hizmet veren firmalara yönelmektedir. Katılımevim firması, dosya masrafsız ve faizsiz olarak vatandaşlara konut hizmeti vermektedir. Bankalardan kredi almak istemeyen kişiler, Katılımevim firmasının vatandaşlara sunduğu hizmetlerden yararlanabilmektedir. Ev sahibi olmak için bankalardan kredi almak isteyen kişilerin ise dikkat etmesi gereken konular bulunmaktadır. Ev kredisinde vatandaşlardan alınan çeşitli ücretler bulunmaktadır. Konut kredisi hesaplama işlemlerinde ipotek tahsis ve fekki ücretleri dikkate alınmaktadır.

Bankalar tarafından alınan ipotek tahsis ve fekki bedelleri, farklı miktarlarda belirlenmiştir. Bankaların konut kredisi alanında kullandığı ücretler arasında yer almaktadır. Güvenlik nedeniyle yapılan ücretlendirmelerin miktarı bankalara göre değişiklik göstermektedir. Maliyet kalemleri arasında yer alan ek ücretler, konut kredisinin hesaplama işlemlerinde kullanılmaktadır. Yıllık maliyet oranının belirlenmesinde de etkilidir. En uygun konut kredisi konusunda araştırma yapan kişiler, düşük miktarda ipotek tahsis ve fekki ücreti alan bankaları tercih etmektedir.

Ev Kredisi İpotek Tahsisi Ücreti

Konut kredilerinde uygulanan ipotek tahsis ücreti, bankaların aracı firmalar ile yaptığı ödeme işlemleri nedeniyle kredi başvurusunda bulunan kişilerden alan bedeldir. Satın alınmam istenilen evin tapı bilgileri incelenmektedir. Banka, ev kredisi için gerekli olan ipotek işlemlerini yapmaktadır. Bu işlemler sırasında noterlere, tapu dairesine ve aracı firmalara çeşitli miktarlarda ödemeler yapılmaktadır. Yapılan bu ödemeler, ipotek tahsisi ücreti adı altında kredi başvurusu yapan kişilerden alınmaktadır.

Her bankanın kendine göre belirlediği ipotek tahsisi ücreti bulunmaktadır. Kredi hesaplama işlemlerinde kullanılan ve ek maliyetlere yazılan ev kredisi ipotek tahsisi bedeli, çeşitli etkenlere göre değişiklik göstermektedir. Ziraat bankası konut kredisi verirken yaklaşık olarak 130 lira civarında ipotek tahsisi ücreti almaktadır. Bankaların belirlediği ücretler 100 ve 200 lira arasında değişiklik göstermektedir.

Ev Kredisi Fekki Ücreti Nedir?

Konut kredisi işlemlerinde bankaların kendini güvenceye almaya yönelik uygulandığı ipotek tahsis ücretleri bulunmaktadır. Kredi kullanan kişiler, kredi borcunu tam olarak ödeyene kadar ipoteği kaldıramamaktadır. İpoteğin kaldırılması için tapuya bildirilen yazıya ipotek fekki ismi verilmektedir. Emlak konut kredisi için bankalara başvuracak kişilerin, ipotek tahsis ve fekki bedelleri konusunda araştırma yapması faydalı olacaktır.

katilimevim-sabit-reklam