Kira, mülk sahibinin ofis, daire, dükkan, depo, yazlık gibi yerlerini belli bir zaman, belli bir karşılıkla farklı birine kullanması için vermesidir. Ev sahibi olmak fırsatını yakalayamamış kişiler iki taraflı sözleşme yaparak konut kiralarlar. İhtiyaç sahibine kiralayan mülk sahibi kira bedelini istediği zaman artırma şansına sahip değildir. Senetle ev almış veya bir şekilde emlak sahibi olmuş olanlar mülklerinin değerini korumak isterler.

Ülkemizde enflasyon değerleri devamlı değiştiğinden kanunlar ev sahibine evinin değerine göre kiralama şansı verir.Ev sahibine, kiracıya ev bedeli üzerinde sözleşmede belirlediği süreler içerisinde Yurt İçi -Üretici Fiyat Endeksi’ne göre zam yapabilme hakkı verilmiştir. Böylece ev sahibinin mülkten kazançlarını enflasyona karşı koruma fırsatı verilirken kiracıyı da ev sahibini keyfi uygulamalarından korumaktadır.

Kiraların Artışı Ne Zaman Olur

Kirada oturanlar ev almak için çalışıp çabalamaktadır. Kira öder gibi ev alma imkanı bulup da ev sahibi oluncaya kadar kirada oturmak zorundadır. Günümüzde konut fiyatları gibi kira bedelleri de aldı başını gidiyor. Büyük şehirlerde yaşayanlar aylık maaşlarının büyük bir kısmını kiraya ayırmak zorunda kalıyor. Durum bu kadar zorlayıcı iken ev sahiplerinin kafalarına göre istedikleri zaman kira artırımı yapamaması gerekir.

Kanunlar kiracıları bu konuda korumaktadır. Taksitle ev al imkanına kavuşabilmek için kira bedelini olabildiğince düşük tutmakta fayda vardır. Bunun için devamlı ev değiştirmek yerine bir evde uzun süre oturmak mantıklıdır. Hem taşınma masrafından kurtulmuş hem de ev sahibiyle gönül bağı kurmak söz konusu olur. Durum böyle olunca sözleşmede belirlenen 1 yıllık süre geldiğinde ev sahibi artırımı en düşükten tutacaktır. Bir de kiranızı zamanında ödeyen bir kiracıysanız ev sahibiniz sizi kaçırmamak için sizi memnu etmeye çalışacaktır.

Ev Sahibi Kafasına Göre Kira Artışı Yapar mı?

Ev sahibi de kiracı da yasaların koyduğu kanunlara ve kira sözleşmesindeki kurallara uymak zorundadır. Faizsiz ev alarak kiradan kurtulmak şansınız yoksa ev sahibinizle anlaşmaya bakmalısınız. Ev sahipleri için ise durum kiracıdan gelen düzenli gelirin kesilmemesi ve yasal karşısında haksız duruma düşmemek için sözleşmede belirlenen sürenin dışında kira artışı yapmaması gerekir.

Kira vakitsiz ve fazla artırılırsa kiracılar Taksitle ev alma fırsatlarını değerlendirip çok kısa süre içinde evi boşaltabilir. Evin boş kaldığı süre içindeki maddi kayıp aç gözlülük edilerek alınmaya çalışılan bedelden daha yüksek olabilir.