Mülkü belli bedel karşılığında, belli süre içinde kullanmak üzere kiralamak isteyen kişi ile mülk sahibi arasında kira sözleşmesi imzalanır. Ev sahibi olmak şansını yakalamış olan ev sahibi kira sözleşmesinin yenilenme zamanı geldiğinde kira bedelinde artış yapabilir. Kiracıya ev kiralanırken sözleşmenin geçerlilik süresi netleştirilir. Sözleşme süresi kiracı ve ev sahibinin ortak fikri olup genellikle 1 yıldır.

Çok özel durumlarda bu bir yıllık süre karşılıkla anlaşma ile değiştirilebilir. Senetle ev alamamış veya hala kirada oturmak zorunda olan kiracı da ev sahibi de sözleşmede belirlenen süreye uymak zorundadır. 6 aylık süre belirlendiyse ev sahibi 6 aydan önce artırım yapamaz. 6 ay sonraki artırıma kiracı itiraz edemez.

Yeni Borçlar Kanunuyla Gelen Düzen

1 Temmuz 2012 tarihinden evvel ev sahipleri istedikleri zaman istedikleri oranda kira artırımı yapabiliyordu. Bu durumdan bunalan kiracılar kendilerini çok zorlasa da Taksitle ev alma yoluna girmek zorunda kalıyordu. Ev almayı insanlar zorunluluk olarak görmeden yapmak istemektedirler. Faizsiz ev olmak bile olsa mecburiyet durumu iticilik oluşturmaktadır. Bazen kiracıyı içinden çıkılması zor borçların içine sürüklüyordu.

1 Temmuz 2012 yılında ise Yeni Borçlar Kanunu kiracı ile ev sahibi arasındaki büyük soruna bir standart getirdi. Buna göre kira artışı TÜİK yani Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi artış oranını geçemeyecektir. Her ay açıklana ÜFE oranının 12 aylık ortalamasına göre kira artışı yapılabilir. Durum böyle olunca ev almak için daha çok birikim yapabilme fırsatı elde edilmektedir.

Kira Bedeli Nasıl Belirlenir?

Kiracıya yapılacak kira artırımı 12 aylık ÜFE ortalamasından yüksek olamıyor. Kira öder gibi ev sahibi olmayı planlayanlar hesaplarını yaparken ÜFE oranlarını dikkate almalıdır. Kiracı ve ev sahipleri kira sözleşmelerini 1 yıldan daha uzun süre olarak da yapabilirler. Bir yıldan uzun olan kira sözleşmeleri için de aynı kanun geçerlidir.

Sözleşmeyi yapan taraflar bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemeyi kabul etmişlerdir. Taksitle ev al imkanı sunan kurumlar da zaten enflasyon ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi artış oranları dikkate alınarak hizmet verilmektedir. Beş yıl gibi uzun süreli yapılan kira sözleşmelerindeki artışlarda yabancı paranın değerindeki değişiklikler de göz önünde bulundurulur.