Kirada oturup da ev almak istiyorum demeyen yok gibidir. Bunun nedenleri arasında ev sahibi, komşular ve en önemlisi maddi sebepler ön plandadır. Kiradan kurtulmak her ay bütçede kalacak olan yüksek bir meblağ demektir. Küçük şehirlerde kira tutarları fazla olmasa da büyük şehirlerde oldukça yüksektir. Her ay tasarruf yaparak kira ödemek ve yapılan ödemeler neticesinde elle tutulur bir mülke sahip olamamak insanı huzursuz hissettirmektedir.

Aylık ödemeye yapayım fakat bana yatırım olarak geri dönsün düşüncesinde olanlar senetle ev almak gibi çeşitli yollara başvurmaktadır. Senetle ev satışını günümüzde birçok inşaat firması yapmaktadır. İnşaat sektöründe işlerin durma noktasına gelmiş olması firmaların farklı çıkış yolları arayışlarına neden olmuştur. Senetle satış da bunlardan biridir.

Asgari Ücretle Ev Sahibi Olmak

Asgari ücret, bir ailenin geçimini en minimum seviyede sağlayacak maaştır. Asgari ücret alan bir kişinin hem geçimini sağlaması hem de evim olsun demesi hayaldir. Başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan konutlar asgari ücretlilere ev fırsatı sundu. Çok fazla talebin olması projelerin geliştirilmesini sağladı. Her ilde ve neredeyse her ilçedeki vatandaşlara ev almanın kolay yolları TOKİ ile sunuldu.

Konutların fiyatları büyüklüğü ve lüksüne göre değişmektedir. TOKİ konutları için başvuru tarihi verilir. Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler ön şartsız bu tarihler arasında, belirtilen bankalara başvuruda bulunurlar. Başvuru önceliğine göre kişiler arasından ev sahibi olacak olanlar belirlenir.

TOKİ, Ev almanın en Kolay Yolu

Birikim yapmak için insanlar tasarruf yapmaktadır. Toplu konutların dışında ev sahibi olmak için oldukça yüklü bir miktar birikimin olması gerekir. TOKİ’de evlerin fiyatları piyasa şartlarına göre oldukça uygundur. Fiyatları uygun olan evler için istenen peşinat ise yüzde 10’dan başlayarak yüzde 25’lere kadar çıkmaktadır. Peşinat oranları evlerin fiyatlarına göre değişmektedir.

Faizin olmadığı sistem, taksitle ev alma adına oldukça caziptir. Peşinatını hazırlayan kişilere uygun vadeler sunulur. Bu vadelerin ilk 6 ayında ödenecek miktar bellidir. 6 ay sonrasındaki tutar ise enflasyona göre tekrardan belirlenir. Enflasyon düşerse düşürülür, çıkarsa taksitlerde yükselme söz konusu olur. TOKİ’den ev alabilmek için daha önce sistemden ev satın almış olmamak şartı bulunur.

katilimevim-sabit-reklam