Günümüz yasalarına göre ev sahibi olmak birçok kanuna dayandırılabiliyor. Borçlar kanununa göre kiracının ev sahibine olduğu kadar ev sahibinin de kiracıya hakları var. 6570 Kanunu ev sahiplerinin ve kiracıların hak ve sorumluluklarına yer veriyor. Bu haklara dayandırılarak yapılan sözleşmeler kiracı ile ev sahibi arasındaki anlaşmazlıkları gidermekte fayda sağlıyor.  Kiracı ile ev sahibi arasında olumsuzluklar yaşandığı takdirde sözleşmeler feshedilebiliyor.

Kanun esasına göre ev sahibinin kiracısını evden çıkartabilmesi için bir takım gerekçeler sunması şart. Ev sahibi kiracıya ilişkin herhangi bir olumsuz durumda ihtarname çekip konuyu gündeme getirebiliyor.

Ev Sahibi Olmak Zor Mu?

Yaşamımızı geçirdiğimiz yerde bir bedel ödemeden hayatımızı idame ettirmek için ev almak mecburiyetinde hissediyoruz. Kira öder gibi zorlanmadan faizsiz ev kredileriyle ödeme yapmak mümkün olduğundan beri bir çok firma senetle ev kolaylığı sağlıyor. Senetler üstünden yaptığınız anlaşmalar nama (pay sahibinin adına) yazılı senetlerde firmayla muhatap olunuyor. Senetli ev alımlarında da dikkat etmemiz gereken noktalar var. Mesela anlaşmamızı yapıp bekliyoruz fakat firma inşaatı bitirmedi ya da teslim etmiyor. Bu durum da senedi ödememezlik yapılamıyor. İnşaat firması hem evi bitmedi hem de tapu devri yapılmadı gerekçesiyle icra takibi yapabiliyor.

Taksitle Ev Sahibi Olabilme İmkanı

Onlarca binlerce liralık borçlar ödeme aşamasına gelindiğinde taksitle ev al mantığı devreye giriyor. Taksitle ev alma noktası kiracının borcunu uzun vadeye yayarak ödediği bir kapsam olarak ortaya çıkıyor. Bu kapsam dahilinde kiracı ödemelerini uzatabiliyor, erteleyebiliyor ya da dondurabiliyor. Taksit ertelemeli durumlarda ödemeye daha geç başlanılacağı için ödeme faizlerinde artış olabiliyor. Borçludan gelen geçerli bir nedene bağlı olarak da kredi dondurma işlemi bankanın inisiyatifiyle kabul edilebiliyor.

Bankanız kredi işlemini dondurmayı kabul etmediği takdirde kredinizi başka bir bankaya anlaşmalı olarak transfer etme hakkınız da bulunuyor.Yıllarca çalışarak gelirlerinin büyük kısmını yaşam alanlarına verenlere büyük katkı sağlayan taksitle ev alma fikri kiracıya ev müjdesi veriyor. Büyük miktarda paraların gözü korkutmadan ufak miktarlarla uzun vadede ev sahibi olunduğu gerçeğini yaşatıyor.

katilimevim-sabit-reklam