Evler insanların yaşadığı nefes aldığı mekanlardır. İçinde temel gereksinimleri olan barınma, uyuma, beslenme gibi gereksinimlerini karşılarlar. Kimi zamanlar insanlar çok istese de kendi mülklerinin sahibi olamaz ve doğal olarak kiracıya ev tutmak kalır. İşte bu durumda da ev sahibi olgusu insanların karşısına çıkar.

Kimi ev sahipleri oldukça anlayışlı ve hoşgörülü iken kimi ev sahiplerinde böyle bir durum söz konusu değildir. Yaşamı güçleştirdikçe güçleştirirler. Hatta kimi zaman kiracıyı bazen o an ki haleti ruhiyesi içinde bazen kendince haklı gördüğü sebeplerden ötürü hakaret eden ev sahipleri bile vardır ki kimi zaman sırf bu durum ile insanı ev sahibi olmak yolunda bir adım attırır.

Kiracının Yapması Gerekenler

Eğer kiracı haklı ya da haksız fark etmeksizin herhangi bir biçimde ister insan içinde ister aralarında yaşanan bir duruma istinaden kişilik haklarını zedeleyen, onur kıran bir biçimde hakaret görür ise yapacağı şey ev sahibi hakkında suç duyusunda bulunmaktadır. Bir diğer alternatif ise ister doğrudan ister bir avukat aracılığı ile kendi bulunduğu kentte yer alan Sulh Ceza mahkemesine başvurarak dava açabilir. Sonrasında dilerse kira öder gibi ev alma yöntemine de başvurabilir.

Bu Konuda Olan Örnekler

Ev almak belki de bu konuda daha çok istenen ve gereksinim duyulan bir olgu haline geliyor. Lakin ülkemizde ev sahibinin kiracıya hakaret etmesi sonucunda en bilinen örnek 2011 yılının Temmuz ayında İzmit kentinde yaşanan olay. Buna göre kiracısını Ankara şehrinde yaşadıklarım var şiarı tehdit eden kamu kurumunun kirasını % 40 oranında artırmaya çalışan mülk sahibinin bu tehdit karşısında ilgili mahkeme kendisine 2 ay hapis cezası verdi ki bu da ülkemizde en bilinen bu alanda ki olgudur.

Diğer Hususlar

Senetle ev alma ya da taksitle ev alma kiracılıktan kurtulma yolunda atılabilecek en doğru en kolay adımlardır. Lakin ister taksitle ev al yöntemine başvurun, ister faizsiz ev eğer kiracı iseniz mutlaka kira kontratı imzalarken sözleşme kurallarını çok iyi okuyun ve sonrasında sizi zor durumda bırakacak bir duruma hiçbir biçimde maruz kalmayın.

katilimevim-sabit-reklam