Günümüzde birçok alanda kullanıldığı gibi banka faizleri alanında da kullanılan çeşitli formüller vardır. Günlük hayatta sık sık karşımıza çıkan faiz konusunda kullanılan formüllere ihtiyaç duyulmaktadır. Faiz hesaplama alanında kullanılan basit faiz hesaplama formülü ve mevduat faizi hesaplama formülü vardır. Basit faiz; anapara, faiz oranı ve anaparanın faizde kaldığı yılın çarpılıp yüz ile bölünmesiyle bulunabilir. Örneğin; 10 bin lira tutarında parası olan kişi parayı yüzde 12 faiz veren bir bankaya yatırdığı zaman yapılan hesaplamaların ardından yıllık faiz geliri 1200 lira olacaktır.

Bankalar kişilere çeşitli faiz oranları sunmaktadır. Her bankanın günlük, aylık ve yıllık faizleri değişiklik göstermektedir. Bu nedenle yapılan faiz hesapları da bankadan bankaya farklılık gösterecektir. Bankaların kredi ürünleri arasında bulunan ihtiyaç, araba ve konut kredisi gibi kredilerden yararlanmak isteyen kişiler kredi faiz oranları konusunda araştırma yapmaktadır. Bankaların sunduğu bu oranlar faiz hesaplamalarının ana maddesidir. Geri ödenecek miktar bu faiz oranları ile belirlenmektedir.

Aylık Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?

Basit faizler hesaplanırken kullanılan formüllerde faiz yıllık olarak baz alınır. Aylık faiz hesaplamalar içinse kullanılan formül farklıdır. Bankalara aylık faiz oranlarında para yatırılabilir veya kredi çekilebilir. 12 ay üzerinden yapılacak hesaplamalarda elde edilen çarpımlar basit faiz hesaplamalarında olduğu gibi 100’e değil 1200’e bölünecektir. Aylık faiz hesaplama; anapara, faiz oranı ve anaparanın faize kaldığı ayın çarpılması ve çıkan sonucunun 1200 ile bölünmesi şeklinde yapılmaktadır.

Müşterilere bankalar tarafından sunulan vadeli mevduat hesapları sayesinde birikimler yapılabilmektedir. Kişilerin kendi istekleri doğrultusunda belirleyecekleri süre zarfında paraya dokunmama şartı ile bankada bulunan paranız faiz oranı doğrultusunda artacaktır. Vadeli hesapların faiz oranları ve hesaplamaları bankalara göre değişmektedir.

Günlük Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bankaların sunduğu vadeli mevduatlar farklılık göstermektedir. Vade süreleri diğer ülkelere oranla kısa olmaktadır. En çok kullanılan vadeli mevduat, 32 günlük olan türdür. Bu nedenle faiz ve kredi hesaplama, vadeli mevduat süresine göre değişiklik göstermektedir. Günlük faiz hesaplama; anapara, faiz oranı ve anaparanın faizde kaldığı günün çarpılıp ardından 36500 sayısına bölünmesi ile yapılmaktadır.

katilimevim-sabit-reklam