Ev almak uğruna kredi faizi ödemek istemeyen kişiler mutlaka vardır. O zaman bir müjde verelim, Faizsiz ev almak artık çok kolay. Toki, başını sokacak bir evi olmasını isteyen herkesi bunaltmadan ev sahibi yapıyor. Peki Toki ne zaman kurulmuştur ve kime aittir? 1984 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından kurulan Toplu Konut İdaresi günümüze kadar milyonlarca evsiz vatandaşı, güvenli şekilde ev sahibi yapan bir devlet kurumudur. Kiradan kurtulmak isteyen her vatandaş, bu kurumun kapısını çalıp ev almak için kayıt yaptırma şansına sahiptir. Kredisiz ev almak isteyenler için sunulan bu imkandan nasıl yararlanılır? Bu soru her daim gündemde olan bir sorudur.

Peki başvuru şartları nelerdir?

Şimdi de Faizsiz ev sahibi olmak isteyenler için, Toki’nin başvuru şartlarından söz edelim. Toki’den ev almak için Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor. Projenin yapıldığı il ve ilçe sınırı içerisinde en az bir yıl ikamet etmiş olma şartı var. Başvurana ait, hiç bir ev veya arsa olmamalı. Ailenin aylık gelirinin belli bir rakamın üzerinde olmaması da şartlar arasında ve aylık gelir kuruma belgelendirilerek sunulmalı. Toplu Konut İdaresine başvuru yapıldığı anda yetkililer tarafından gerekli bilgiler veriliyor ve istenen şatlar sıralanıyor. Şartlar uygunsa çok az bir miktar taksit ödeyerek ev alma şansına sahip olunuyor.

Kredisiz ve faizsiz ev almak hayal değil

 Hiç kredi kullanmadan, bir kuruş faiz ödemeden nasıl ev alınır? Hayaldi gerçek oldu. Faizsiz ev almak artık hayal değil. Az önce değindiğimiz gibi, Toki’ye başvurarak kolaylıkla ev sahibi olunabilir. Evsizleri ev sahibi yapan bu kurum, ihtiyacı olan her vatandaşın yanındadır. Kredisiz, faizsiz; alıcının üstüne tabu kaydı olmadığına dair belge ve gelir belgesi ile mağduriyetini belgeleyen her vatandaş bir yandan küçük miktarda ödemeler yapar öte yandansa kura çekilmesini bekler; çünkü ev sahibi olma imkanı kura çekimi ile gerçekleşir. Kurada çıkmayan vatandaşa parası iade edilir, parası yanmaz. Evi olmayan herkes Toki’nin  ‘taksitle ev al’ çağrısını işitip başvuruda bulunmakta gecikmemelidir.