Faizli konut kredilerinin geri ödemeleri insanları yorduğundan kredisiz ev alma yöntemleri daha cazip gelmektedir. Faizli kredilerde insanlar aldıkları paranın çok üstünde parayı geri ödemektedir. Başlangıçta ev almak istiyorum düşüncesi durumu görmeyi engellese de zamanla ödemelerin zorluğu ortaya çıkmaktadır. Her ay hesap yaparak tasarruf etmek zorunda olmak zorluğun yanında aile içinde gerginliklere de neden olmaktadır.

1984 yılında hayata geçirilen TOKİ projeleri dar ve orta gelirli kiracıya ev sahibi olma imkanı sunmaktadır. Yüksek gelire sahip olanlar her türlü konut satın alabilmektedir. Fakat asgari ücret veya biraz üstünde maaşla geçinmek zorunda olanlar için ev almak daha meşakkatli ve yorucu bir süreçtir. Bunun farkında olan Başbakanlık, kurduğu Toplu Konut İdaresi ile vatandaşlarının işlerini kolaylaştırmıştır.

TOKİ Evleri Avantajlı mıdır?

İlk kurulduğu yıllarda sadece belli başlı yerlerde konut inşa eden kurum zamanla ülkemizin her iline yayıldı. Taksitle ev alma düşüncesinde olanlara uzun vade ve az taksit tutarları ile oldukça makul fırsatlar sunmaktadır. Bankalardan veya katılım bankalarından konut kredisi almayı düşünenlerin belini yüksek faiz oranları bükmektedir. Ayrıca istenen peşinatın da fazla olması kredisiz ev fikirlerini cazip göstermektedir.

TOKİ, kredi olmadan Kira öder gibi ev sahibi olmak için yalnızca düşük miktardaki peşinatın hazırlanması gerekir. Peşinat oranları diğer ev alma yöntemlerine göre çok azdır. Peşinat miktarı evin fiyatına göre değişmektedir. Yüzde 10’dan başlayıp yüzde 25’lere kadar çıkmaktadır. Evin fiyatı piyasaya göre düşük olduğu için peşinatlar insanlara makul gelmektedir.

TOKİ’den Ev Alma Şartları

Faizsiz, kira öder gibi ev sahibi olmak için en rahat yollardan biri olan TOKİ imkanından faydalanmak için öncelikle belirtilen tarihler arasında, belirtilen bankalara başvuruda bulunmak gerekir. Talep çok fazla olduğundan fırsatları kaçırmamak adına başvuru tarihleri önemlidir. Başvurular yapıldıktan sonra sıra dikkate alınarak kişiler evlerinde oturarak taksitlerini ödemeye başlarlar.

Toplu konut projeleri, ev almanın kolay yolları arasındadır. TOKİ’ye başvuru yapabilmek için;

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Daha önce TOKİ’den ev satın almış olmamak
  • Konut kredisi çekmiş olmamak gibi şartlar aranır.
katilimevim-sabit-reklam