Kredi kullanarak ev sahibi olmak, kira derdinden kurtulmak ya da yatırım yapmak isteyen kişilerin hayallerini süsleyen bir olaydır. Kişiler ev almak düşüncesini devamlı hissederler ve bundan da büyük bir heyecan duyarlar. Ekonomik gücü yeterli olan kişiler bu hayalini hemen gerçekleştirebilirler. Ekonomik zorluklar içerisinde olanlar ise; bunu çevresinden alacağı yardımlarla ya da banka kredisi ile yapmaktadır.

Kirada oturan kişiler kiradan kurtulmak için kendi evlerinin olmasını isterler. Neticede her ay verilmesi gereken kira, yıllık tefe tüfe oranlarına göre artış da göstermektedir. Bu durum kişileri ekonomik olarak sarsmaktadır. Kira gideri, faturalar, giyim ve gıda masrafları sonrasında kişiler kazandıklarının çoğunu bunlara vermekte ve geçim sıkıntısı içerisine girmektedirler.

Banka Kredisi İle Ev Sahibi Olmak

Banka kredisi kullanarak ev sahibi olmak kişilerin sıklıkla başvurduğu yöntemler arasında bulunmaktadır. Bunda dikkat edilmesi gereken husus, aylık ödenmesi gereken taksit miktarlarının bütçemizi sarsmamasına dikkat edilmesidir. Neticede 5 ya da 10 yıl boyunca ödemek zorunda olduğumuz taksitlerin yanı sıra hayatımızı da idame ettirecek miktarın da oluşması gerekmektedir. O yüzden kira öder gibi ev sahibi olmak kişiler için daha mantıklıdır.

Bankalar alacağımız ev parasının tamamını size kredi olarak vermezler. Ev bedelinin % 70- 75 Aralığında olan tutarı kredilendirirler. Onun için arda kalan miktarı bizim biriktirmemiz ya da çevremizden yardım talep etmemiz gerekmektedir. Banka kredisi ile alınan evler, taksitler bitene kadar ipotek altındadır. Üçüncü kişilere devredilemez. Devir almak isteyen kişilerin ya borcun tamamını ödemeleri ya da borcuyla birlikte almaları gerekmektedir.

Diğer Yollarla Ev Sahibi Olmak

Farklı seçenekler kullanarak ev sahibi olmak için bunların neler olduğunu araştırmamız gerekir. Gelir durumumuz az ise TOKİ den faydalanabiliriz. Her ilde yapılan bu evler kişilere ödeme kolaylıkları sağladıkları gibi; peşinatsız ya da az peşinatlı olarak dar gelirli insanlara sunulmaktadır. Eğer aranılan özellikler sizde mevcutsa TOKİ’den ev sahibi olabilirsiniz.

Diğer bir yöntem de faizsiz ev alma fırsatını kişilere sunan bazı kuruluşların olduğunu bilmenizdir. Buralardan da az peşinatlı ya da hiç peşinatsız olmak suretiyle ev sahibi olabilirsiniz. Ödemekte zorlanmayacağınız taksit miktarlarını belirlemeniz suretiyle hayalinizdeki ev sizin olabilir.