Ev sahibi olmak isteyenlerin bankalardan konut kredisi alabilmeleri çeşitli şartları taşımaları gerekmektedir. Taşımaları gereken şartların başında kredi notunun yüksek olması ve peşinatının olması bulunmaktadır. En uygun krediyi alabilmek için önceden araştırma ve inceleme yapılmalıdır. Bankaların faiz oranları, dosya masrafı miktarı ve ekstra aldığı ücretler birbirinden farklıdır. Bundan dolayı bankaların kredi imkanları tek tek incelenmelidir.

Kişide bulunması gereken şartlar kadar evde bulunması gereken şartlar da kredi kullanmanızda etkilidir. Konut kredisi hesaplama işlemleri yapılırken evin tapu bilgilerinin de olması gerekir. Tapu bilgilerinde yer alan evin eksper tarafından görülmesi ve değerinin belirlenmesi gerekir. Ekspertizin bu işlemleri yapabilmesi için evin tapusunun fotokopisinin bankaya ulaştırılması gerekir. Ayrıca tapu bilgileri kullanılarak evin üzerinde şerh, haciz veya ipotek gibi durumların olup olmadığı öğrenilir.

Kat İrtifakı ve Konut Kredisine Uygunluk

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bankalarından olan Ziraat bankası konut kredisi vermektedir. Bankanın kanunlarına göre konut kredisi alınabilmesi için evin kat irtifakının olması gerekir. Kat irtifakı, inşaat tamamlanmadan önce temin edilir. Alınacak dairenin hissesine düşen arsa tapusu anlamındadır. Kredi aldıktan sonra tapuda haciz, şerh veya ipotek gibi olumsuzluklarla karşılaşmamak için irtifakın olması gerekir.

Günümüzde konut kredisi faiz oranları yükseldiğinden ev alacak olanlar çok dikkatli hareket etmektedir. Kredi aldıktan sonra sorun yaşamamak için bankanın evle ilgili istediği belgelerin eksiksiz hazırlanması iyi olur. Alınacak dairenin tasdikli projeye uygun yapılıp yapılmadığını gösteren iskan belgesinin de hazırlanması gerekir. Belediye imar birimlerinin hazırladığı bu belge, inşaatın bitirildiğini ve oturmanın yasal olduğunu göstermektedir.

Kat Mülkiyeti ve Deprem Sigortasının Konut Kredisine Etkisi

İskanı alınan ve bitmiş olan dairelerin kat mülkiyetinin olması gerekir ki bankalar kredi verebilsin. Kat mülkiyeti alınmamış fakat kat irtifakı bulunuyorsa kredi için değerlendirme yapacak olan ekspertiz, inşaat ruhsatı ve yapı kullanma iznini dikkate alarak kredi çıkarılmasını sağlayabilir. Katılımevim’de bu tür işlemler yoktur. Çünkü kişi kurumda birikim yapar, evini kendi belirleyip alır.

Ülkemiz deprem bölgesinde olduğundan dolayı depreme uygun yapılması çok önemlidir. Bankalar kredi verecekleri evin risk taşımamasını ve kullanılmayacak derecede hasarlı olmamasını dikkat ederler. Kredi kullanmak için başvuru yapıldığında deprem sigortası yani DASK yapılması gerekiyor. DASK yapılmayan konutların alım satım işlemleri yapılamaz. En uygun konut kredisi veren bankaların masrafları içerisinde DASK bulunmaz.

 

katilimevim-sabit-reklam