Ev sahibi olmak hemen herkesin en büyük hayallerinden biridir. Günümüz hayat şartlarında ev için çalışarak birikim yapmak neredeyse imkânsız olmaktadır. Bu nedenle ev hayallerine hemen kavuşmak isteyenler konut kredisi kullanmayı tercih etmektedirler. Bankaların talep ettiği evraklar ile gerçekleştirilecek başvuru sonrasında artık ev sahibi olabileceksiniz. Eğer uzun zamandır çalıştığınız bir banka var ise evrak düzenlemesi yapmanıza gerek kalmadan uygun şartlar ile kredi alabilmektesiniz.

Genel olarak bankaların konut kredisi faiz oranları değişim göstermektedir. 0,99 ile 0,89 aralığında konut kredisi verilmektedir. Elbette bu oranlar bazı dönemlerde 1 seviyelerine ulaşabilmektedir. Bankalar herkesin ev sahibi olabilmesi için yapılan düzenlemeler ile birkaç yıldır genel olarak 0,99 üzerinde kredi faizi uygulaması yapmamaktadır. Tercih edeceğiniz banka kredi notunuz ve düzenli ödeme yapıp yapmadığınızın araştırmasını yaparak kredi kullanımız için uygun bir cevap verecektir.

Eğer kredi kullanmanız için tüm şartlar uygun ise bir ödeme planı düzenlenerek 60 ila120 ay aralığında vade seçenekleri ile hemen taksitlerinizi ödemeye başlarken aynı zamanda artık ev sahibi olmuş olacaksınız.

Konut Kredisi Hesaplaması

Ev sahibi olurken ödeyeceğiniz taksit miktarları da büyük önem taşımaktadır. 100 bin liralık bir ev almak istediğiniz zaman konut kredisi hesaplama için faiz oranını 0,89 olarak belirlediğiniz zaman aylık ortalama 1400 ila 1500 TL civarında bir ödeme yapmanız gerekmektedir. Eğer kendi bankanızdan kredi kullanacak iseniz bu miktarlar ve faiz oranları değişim gösterebilmektedir.

Konut Kredisi Dosya Masrafı

Bankalar ev kredisi kullanan müşterilerinden genellikle dosya masrafı talep etmektedir. 2014 yılından itibaren yürürlükte olan bir yasa nedeni ile bankanız kullandığınız kredinin %5’i kadar dosya masrafı talep edebilmektedir. Yine uygulanan vade seçeneği bu dosya masraflarında belirleyici olmaktadır. 125 bin civarında bir kredi kullanmanız söz konusu ise 625 lira dosya masrafı talep edilmektedir.

Bunların yanı sıra ekspertiz, sigorta, DASK, hayat sigortası gibi ekstra ödemeler de söz konusu olmaktadır. Kredi vade seçenekleri 120 ay olduğu için bankalar verdikleri krediyi garanti altına alacak olan tüm tedbirleri önceden almaktadırlar. Kredi kullanmadan evvel mutlaka en uygun konut kredisi veren bankaları ve dosya masrafları oranlarını araştırmalısınız. Kampanya dönemlerini takip ederek çok daha uygun kredi seçenekleri ve dosya masrafsız kredi imkanlarını yakalamanız mümkündür.

katilimevim-sabit-reklam