Kentsel dönüşüm son yıllarda çok fazla başvurulan bir konut yenileme sistemidir. Bu sistemde ev sahipleri, işyeri sahipleri, konutta en az 1 yıldır oturmakta olan kiracılar banka kredisi desteği almak üzere başvuruda bulunabilmektedir. Bu konuda özellikle riskli binalar öncelik taşımaktadır. Kentsel dönüşüm olarak planlanan bu çalışmada vatandaşların yaşadıkların alanların güvenli olması ve güzel görünmesi istenmektedir.

Kentsel dönüşüm desteği almak üzere başvuruda bulunacak olan vatandaşların bunun için gerekli olan belgeleri ve şartları öğrenmek için araştırma yapmaları gerekmektedir. Kredi desteği için belirlenmiş olan özel bankalar ve kamu bankaları bulunmaktadır. Bu bankalara yapılan başvurular ile düşük faizli kredi desteği alınabilmektedir.

Kentsel Dönüşüm İçin Banka Kredisi Nasıl Alınmaktadır?

Kentsel dönüşüm imkanı tüm Türkiye’de yaşayan vatandaşlar için sunulmaktadır. Sahibi olduğu veya yaşadığı bina riskli ise bu kişi kentsel dönüşüm için başvuruda bulunulabilmektedir. Yapılacak olan bu başvurular Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yapılmaktadır. Bu projeler devlet desteği ile yapıldığı için kişiler güvenerek bu dönüşüm projelerine başvuruda bulunmaktadır. Kentsel dönüşüm projeleri konusunda en çok merak edilen konular arasında alınacak olan kredinin geri ödenmesi sırasında bankanın uygulayacağı faiz oranıdır. Bu oranın oldukça uygun olduğu görülmektedir.

Kentsel dönüşüm için verilen banka kredilerinde kontlara ve işyerlerine göre yapılan faiz indirim oranları değişmektedir. Alınacak kredinin vade seçeneği de faiz oranının belirlenmesinde etkili olmaktadır. Bu projelerin alınması için gerekli evrakların öncelikli olarak hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Kentsel dönüşüm projelerinin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar sebebiyle vatandaşlar kazançlı çıkmaktadır ve aynı zamanda sahip oldukları konutları yenilemiş olmaktadır. Konut için alınan kredilerde yüzde 4 oranında işyerlerinde ise yüzde 3 oranında faiz indirimi yapılmaktadır. Bu faiz indirimleri konutlarda 120 ay işyerlerinde ise en fazla 84 ay vadeli olarak ayarlanabilmektedir. Bütün bu avantajlar vatandaşların kentsel dönüşüm için başvuru sayısını arttırmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Alacak Olanların Hazırlaması Gereken Evraklar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve belli bankların banka kredisi desteği sağladığı kentsel dönüşüme başvuruda bulunmak için belli belgelerin bulunması gerekmektedir. Bu belgeler şunlardır:

  • TC kimlik numarasının bulunduğu bir kimlik kartı
  • Kredi almak üzere başvuruda bulunacak kişinin gelirini gösterir belge
  • Konuta başvuruda bulunacak kişinin sahip olduğunu gösteren tapu
  • Resmi makamlar tarafından hazırlanmış olan riskli bina tespit raporu inceleme formu
katilimevim-sabit-reklam