Ev sahibi olmak gerek kendi ihtiyacımız için gerekse yatırım amaçlı olarak her zaman cazip gelmiştir. Toplumsal anlayışımızda ev sahibi olmak bir prestij kaynağıdır. Günümüz şartlarında ise büyük çoğunluğumuz bir ev sahibi olmak için yeterli gelire sahip değil. Peşinatı nasıl bir araya getiririm, taksitleri karşılayabilir miyim, faizler aldı başını gitti derken çoğumuz bu hayalimizi erteleriz. Banka kredi faizlerinin yükselmesi inşaat sektöründe bir durgunluğa yol açtı. İnşaat şirketleri de pazarı hareketlendirecek yöntemler geliştiriyor. Artık kiracı ev sahibi olmak isterse o kadar da zor değil. Faizsiz kira öder gibi kampanyalar ile ev sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda TOKİ (Toplu Konut İdaresi) orta ve alt gelir düzeyindeki kiracılara TOKİ ev fırsatı sunuyor.

TOKİ’den Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Toplu Konut İdaresi’nden taksitle ev almak istiyorsanız öncelikle üzerinize tapulu bir konutunuz olmaması gerekli. Dar gelirli kiracı ev sahibi olmak isterse, yirmi beş yaşını da doldurmuşsa TOKİ’ ye müracaat edebilir. Toplu Konut İdaresi belirli dönemlerde, belirli merkezlerde bu projeleri satışa sunuyor. Dar gelirli aileler için hazırlanan bu projelere katılım için bazı şartlar var;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Yirmi beş yaşını doldurmuş olmak,
  • Ailenin toplam geliri 4500 liradan fazla olmamalı,
  • Projenin bulunduğu merkezde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak,
  • Kişinin kendisine, eşine veya velayetinde olan çocuklarına ait tapulu bir evi olmaması gerekli.

Peşinatsız Ev Sahibi Olmak

Faizsiz, uygun taksitlerle, peşinatsız ev sahibi olmak kulağa çok hoş geliyor. Birçok banka peşinatsız, sabit taksitlerle ev kredisi veriyor. Alınan gayrimenkulün ipotekli olduğu mortgage yönteminden bahsediyorum. Yirmi yıla varan ödeme planı ile kiracı ev sahibi oluyor. Aynı zamanda inşaat firmalarının yaptıkları projeler ile peşinatsız, uzun vadeli taksitlerle ya da senetle ev sahibi olabiliyorsunuz. Ama firmalar ve projeler hakkında iyi bir araştırma yapılmasında fayda var. Bir de faizsiz finans sistemi ile ev sahibi olmanızı sağlayan organizasyonlar var. Bu organizasyonlara almak istediğiniz konutun bedelinin yaklaşık %10’nu katılım bedeli olarak ödeyerek katılıyorsunuz. Noter huzurunda yapılan çekiliş ile bir sıra belirleniyor. Her ay bir kişi ev sahibi oluyor. Peşinatsız, faizsiz kendi belirlediğiniz taksitlerle ev sahibi olabiliyorsunuz.

katilimevim-sabit-reklam