İnsanın en temel ihtiyaçlarından biri olan barınma, kirada veya konut kredisi alınarak kendi evinde oturarak karşılanır. Ülkemizde gayrimenkul fiyatları çok yüksek. Yüksek olan ev fiyatlarına yükselişe geçen faiz oranları da eklenince konut kredisi alırken çok dikkatli olmayı gerektirmektedir. Evin değerinin tamamını ödeyerek evi alamayanlar borçlanarak almayı planlar. Konut kredisi, Katılımevim ve benzer seçenekler ev almak için sunulan seçeneklerdir.

Konut kredisiyle ev alacak olan kurum tarafından incelemeye alınır. Kredi almaya ve geri ödemeye uygun gördüğünde kredi çıkarmaktadır. Konut kredisi alanın azalmasından dolayı bankalar kendilerince bazı değişiklikle ve kolaylıklar yapmaya başladı. Fakat görünüşte kolaylık gibi gösterine durumların genel hesaplamada öyle olmadığı ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı kredi almayı düşünenin mağdur olmaması için konut kredisi faiz oranları, vade seçenekleri ve diğer kredi özelliklerini iyice araştırması şarttır.

Faiz Oranlarının Konut Kredisi Ödemelerine Etkisi

Bankalar, emlak konut kredisi almak isteyen müşterilerine çeşitli faiz oranları seçeneği sunmaktadır. Faiz oranları alınan kredi miktarını geriye ödeme miktarını etkileyen en önemli etkendir. Çok küçük  sıfırlı rakamlarla ifade edilse dahi etkili olduğunu bilerek karar vermekte fayda vardır. Bankaların sunduğu faiz çeşitleri;

  • Sabit faizli konut kredileri: Tüketicinin lehine olan kredi türüdür. Günün şartlarında yapılan faiz oranları gelecek yıllarda artarsa tüketici bundan etkilenmez. Fakat olay tam tersi olursa yani; faiz oranları düşerse tüketici borcunu yapılandırma şansını elde edecektir. Böylece borcunu vaktinden önce kapatma imkanı ortaya çıkacaktır.
  • Değişken faizli konut kredileri: Sabit krediye alternatif olarak çıkarılmış olan bir türdür. Kredinin faiz oranları değişken bir endekse bağlanır. Genellikle ülkemizde TÜFE endeksli kredi verilir. TÜFE’ye bağlı olarak değişen değerler nispetinde konut kredi faizleri artar veya azalır. Azalan ve artan faiz oranlarına göre tüketicinin borcu değişir.

Konut Kredi Faizleri ve Diğer Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut kredisi araştırmalarında sadece faiz oranlarına dikkat edilmez. Beraberinde yıllık maliyet oranına dikkat edilmelidir. Aylık faiz oranları kadar yıllık maliyet oranları da krediyi etkilemektedir. Uzun ve kısa vadedeki faiz oranları ve geri ödeme farklılıkları ayrıca önemlidir. Kısa vadede geri ödemeler daha az faizle hesaplanırken uzun vadedeki ödemelerde yüksek faiz işletilir.

Kişi peşinat miktarını mümkün olduğunca yüksek tutmaya çalışmalıdır. Çünkü kredi ne kadar çok alınırsa geri ödemesi o oranda artacaktır. Konut kredisi en uygun olan banka şartları sizi en az zorlayacak olandır.

katilimevim-sabit-reklam