Bankalar ve faizsiz finans kurumları tarafından verilen konut kredisi aylık taksit tutarını hesaplama yöntemleri kafaları karıştırabilir. Çünkü farklı yöntemler kullanılmaktadır. Katılımevim ev alma yöntemlerinde ise kişi aylık ödeyeceği taksit miktarını kendi belirlemektedir. Kullanılan yöntemler arasında bakiye yöntemi veya tacir faizi bulunmaktadır.

Bakiye yöntemi veya diğer söylemiyle tacir faizi hesaplamasında her taksit önce anaparayı karşılayacak şekilde kullanılır. Anaparayı ödedikten sonra kalan taksitleri birikmiş olan faizin kapatılmasında kullanılacak şekilde hesaplanır.  Konut kredisi almadan önce aylık taksitlerin nasıl hesaplandığını ve faiz oranlarının ne olduğu net olarak öğrenilmelidir. Bankalardan çekilecek tutar üzerinden istenen vade seçeneğine göre ödemeler bitinceye kadar aylık taksitlerin çıkarılması istenmelidir. Ancak bu şekilde konut kredisi hesaplama gerçekçi bir sonuç verir.

Konut Kredisi Sabit Oran Yöntemiyle Taksit Tutarı Hesaplama

Kira öder gibi ev sahibi olabilmenin yolu aylık taksitlerin bütçeye uygun olmasında saklıdır. En uygun konut kredisi arayışında olanların dikkat etmesi gereken en önemli konu taksitlerin gelir gider dengesine uygun olmasıdır. Bankaların bazılarında konut kredisinin aylık taksit tutarları sabit oran yöntemi ile hesaplanmaktadır. Sabit oran yöntemiyle taksit tutarı hesaplanırken ödemeler iki kısma ayrılır.

Sabit oran yöntemindeki kısımlar; anapara ödemesi ve faiz ödemesidir. Bu yöntemler aylık taksit miktarı hesaplanırken anapara ve faiz ödemelerinin eşit oranlı olduğu var sayılır. Tacir faizi yönteminden farkı anapara ve faizin eşit oranlı düşünülmesidir. Hesaplamanın nasıl yapıldığından çok çıkan sonuç müşteriyi ilgilendirir. Bundan dolayı ev kredisi almaya karar vermeden önce bankalardan aylık taksitlerin net rakamını öğrenmek daha doğru olacaktır.

Ev Kredisinde Anutie Tip Ödemeler

Konut kredilerinde genellikle belli vadede alınan kredi tutarları eşit zaman aralıklarına bölünerek hesaplanır. Eşit tutarda yapılan taksit ödemeleri Anutie olarak adlandırılmaktadır. Müşterinin bankaya yapacağı ödemeler Anutilerde aylık, üç aylık, 6 aylık veya yıllık olarak belirlenebilir. Aniteler, konut kredilerinde 5 yıl ile 30 yıl arasında belirli süreyle sınırlandırılır.

Aylık ödemelerde bankalar, müşterinin maaşının %60’ına denk gelecek şekilde planlama yapar.  %60 bazı kişiler için oldukça fazla gelebilir. 2000 alan bir kişinin aylık 1200 TL ödemesi ciddi anlamda zorlayacaktır. Konut kredisi en uygun aylık taksit tutarı oranı %40’dır. Aylık maaşın %40’ını geçmemesi en idealidir.

 

katilimevim-sabit-reklam