Son günlerde her ne kadar inşaat sektöründe bir durağanlıktan bahsedilse de uygun oranlarda faizle konut kredisi almak ve ev sahibi olmak daha kolay hale geldi. Bununla birlikte kredi almadan, faiz ödemeden de ev sahibi olabilirsiniz. Bunun için ise Katılımevim size uygun ödeme planları ile ev sahibi olabileceğiniz seçenekler sunmakta.

Ev sahibi olmak isteyenlerin en çok ilgilendiği konu ise bankaların konut kredisi faiz oranları. Tabi bu bankadan bankaya değişiklik gösteriyor. Almak istediğiniz evin tutarı, yaşı, kredi için kabul edilir gelir seviyelerine göre alacağınız konut kredisi ve bu kredinin geri ödemesi, taksit miktarları ve faiz oranları da değişmekte. Sonuçta bir ev alacağınızda banka kredisi kullanacaksınız bu kredinin ne kadar olacağı ekspertizler tarafından belirleniyor.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Şu günlerde faiz oranlarında yaşanan düşme ile birlikte herkesin merak ettiği konuların başında bankaların ev kredisi faiz oranları gelmekte. Bankadan bankaya kredi faizleri değişse de genel olarak özel bankalar ve kamu bankaları arasında bir benzerlik söz konusu. Özel bankaların faizleri 1,69a kadar çıkarken kamu bankalarında bu oran 0,79a kadar düşmekte. Tabi sonuçta kullanacağınız kredi miktarına göre değişmekte.

Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan bu değişikliklerin sebebi ise bankaların maliyet politikaları ile açıklanabilir. Bu durumda kullanabileceğiniz en uygun konut kredisi yüz bin lira için on yıl geri ödemeli olmak koşulu ile %0,79 oranı ile kamu bankaları olabilir. Bu oranlarla ilgili daha iyi bir fikir edinmek için kredi faizi hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz.

En Uygun Konut Kredisi

En uygun krediyi hangi banka veriyor, geri ödemesi ne şekilde, konut faizleri, taksitler ne kadar bunların hepsi önemli tabi ama bir de bankalar hangi evlere kredi veriyor? Bunun hakkında da bilgi edinmek gerekli. Öncelikle alacağınız evin iskânı, kat mülkiyeti olmalı ve evin üzerinde ipotek bulunmamalıdır.

Son yapılan değişikliklere göre proje üzerinden emlak konut kredisi kullanılmıyor. Ancak bankaların işbirliği içinde olduğu firmaların projeleri varsa bunlar için kredi almanız söz konusu olabilir. Eğer projeden ev alacaksanız ve bunun içinde kredi kullanmak istiyorsanız projenin en az %80nin bitmiş olması gerekmektedir.

katilimevim-sabit-reklam