Düşük faiz oranlarından yararlanarak ev kredisi almak isteyenlerin en çok merak ettikleri konuların başında gelen kabul edilir gelir miktarıdır. Bilindiği üzere bankalardan kredi çekmek için belirli bir gelire sahip olmanız ve bunu belgelendirmeniz gerekir. Konut kredisinde ise bu aynı evin içinde yaşayan tün bireylerin gelirlerini kapsamaktadır. Bir hane içinde misal üç kişi çalışıyor ise bu üç kişinin toplam geliri baz alınarak hesaplama yapılacaktır.

Bankalar kredi verecekleri müşterilerinin kredi notunu değerlendirmenin başında tutarlar. Konut kredisi başvurunuzda tüm ailenin toplam gelirini bildirecekseniz, tüm bireylerin kredi notu değerlendirilecektir. Ev kredisi alma olasılığınızı düşürecek bir adım atmamak için başvuru yapmadan önce iyi düşünmek ve ona göre karar vermek gerekir.

Konut Kredisi Hesaplama

Faiz oranlarında yapılan indirimler sonrası konut kredilerine ilgi artınca konut kredisi hesaplama göstergeleri de oldukça ilgi görüyor. Konut kredisi bilindiği gibi konutun değerine ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Kamu bankaları ve özel bankalar arasında farklılıklar söz konusudur. Ziraat Bankası konut kredisi sıfır evler için %0,79 oranında belirlenmiştir.

Konut kredisi uzun vadeli bir kredi olduğu için riskler yüksektir. Kredinin geri ödenmeme riskini göz önüne alarak bankalar ve finans kurumları konut kredisi verirken, alınan gayrimenkul üzerine ipotek koymaktalar. Bankalar, finans kurumları ya da Katılımevim gibi katılıma dayalı kurumların tamamı bu uygulamayı yapmaktadır. Konut kredisi hesaplama yöntemi ne olursa olsun gayrimenkulün taksitleri ödenene kadar alacaklarını ipotek ile güvence altına alırlar.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Mortgage dediğimiz sistemde ev sahibi olmak günümüz konut kredisi faizi oranları ile oldukça avantajlıdır. Ancak vadeleri iyi değerlendirmek faydalı olacaktır. Otuz yıla varan vadeler ile konut kredisi alabilirsiniz. Şu anki faiz oranları için yüz yirmi ay veya biraz zorlarsak yüz seksen ayın üstü tavsiye edilmiyor. Bilindiği gibi vade ve kredi tutarı arttıkça faiz oranı ve ödenecek taksit miktarı da değişmektedir.

Ev sahibi olmak isteyip konut kredileri düşecek mi diye bekleyenler için ev almanın tam zamanı. Değerlendirmelerinizi ve araştırmalarınızı dikkatlice yaparak düşük konut kredisi faiz oranları ile hayalini kurduğunuz eve sahip olabilirsiniz.

katilimevim-sabit-reklam