Ev satın almak isteyenlerin ilk aklına gelen yöntem bankadan konut kredisi almaktır. Morgage, son zamanlarda çok fazla duyulan bir terimdir. Bir gayrimenkulü almak için malın ipotek edilmesi karşılığında verilen kredi türüne mortgage denir. 2007’ye kadar konut kredisi ile mortgage arasında fark vardı. Fakat 2007’den itibaren bu fark kalktı.

2007 yılından önceki konut kredisi hesaplaması 5 yıl üzerinden yüksek faiz oranlarıyla yapılırdı. Mortgage o dönemlerde 30 yıla varan uzun vadeli ve düşük faizli kredi türü olduğundan farklıydı. Günümüzde kullanılan konut kredileri, esas itibariyle mortgage ile aynıdır.  Mortgage ile ev satın alabilmek için evin değerinin en az %20’sini peşin olarak vermek gerekir. Peşinatı olmayanlar için Katılımevim güzel seçenekler sunmaktadır.

Konut Kredisi Mortgage Kullanmanın Avantajları

Uzun vadade, düşük aylık taksitlerle kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlere ziraat bankası konut kredisi alma imkanı sunmaktadır. Mortgage ile aynı fırsatları sunan konut kredileri uzun yıllar borçlanmayı gerektirse de sonunda yatırım elde etmeyi sağlar. Mortgage alabilmek için;

  • Belgelerin eksiksiz olması
  • Evin krediye uygun olması
  • Gelirin başvurulan krediye yeterli düzeyde olması
  • Kredi notunun yeterli olması şarttır.

Şartları uyan kişilerin başvuruları değerlendirilerek kredileri onaylanır veya onaylanmaz. Mortgage kurallarına göre faiz oranları; sabit, değişken veya hem sabit hem değişken olabilir. Türkiye’de son zamanlarda konut kredisi faiz oranları yüksek olduğundan kişiler kredi çekmekte zorlanmaktadır. Kredi alımlarını kolaylaştırmak için bankalar aylık ödemeleri sabit tutmaktadır. Yılın belli zamanlarında ikramiye vs. gibi ek geliri bulunanlar için balon ödemeli konut kredisi imkanı sunulmaktadır.

Mortgage Başvurusu Yapılabilecek Evler

Mortgage alabilmek için en temel şart, evin krediye uygun olmasıdır. Banka müşterisinden kat mülkiyeti, tapu bilgilerini, iskanı, deprem sigortasını ve evle ilgili birkaç belgeyi isteyecektir. Bundan dolayı evi alacak olan kişinin önceden evin belgelerini kontrol etmelidir. Mortgage alınan bankalar, evi borç karşılığında ipotek etmektedir. Evin borcu karşılayacak değerde olması gerekir.

Projeden ev satın alınacaksa proje sahiplerinin anlaştığı bankalar öğrenilmeli ve morgage o bankadan alınmalıdır. Ev satışlarının azaldığı günümüzde proje sahipleri bankalarla özel anlaşmalar yapmaktadır. Projelerden alınacak evler için en uygun konut kredisi genellikle proje sahiplerinin anlaşma yaptığı bankalar olur.

katilimevim-sabit-reklam