Konut kredisi kullanmadan önce herkes en uygun konut kredisi almak için araştırma içine girer. Bunun sebebi satın alınacak olan evin maliyetinin en uyguna gelmesinin istenmesidir. En uygun konut kredisini kullanmak için öncelikli olarak bankaların konut kredisi için uyguladığı faiz oranlarına vakıf olunması gerekir.

Konut kredisi hesaplama işleminin birçok değişkeni bulunur. Kredi için talep edilen faiz, vade oranı, kredi masrafları, evin ve kişinin kredi için uygunluğu gibi. Bu tarz değişkenleri olan konut kredisini hesaplamak için konut kredisi hesaplama araçlarından faydalanabiliriz. Konut kredisi en uygun hale gelmesi için sadece faiz değil masrafların da tam olarak hesaplanması gerekir.

Konut Kredisi Hesaplama Araçları

Tüm bankalar konut kredisi hizmetini farklı faiz oranlarında vermektedir. Bu yüzden konut kredisi kullanacak olan kişilerin genel faiz oranı araştırması yapmasının yanı sıra bankaların uyguladığı masrafları da göz önünde bulundurarak hesap yapması gerekir. Bankaların kendi prosedürlerine göre kullanacağınız kredinin hesaplamasını yaptığı araçları mevcut. Her bankanın kendi resmi web sitesinden bu araçlara ulaşabilirsiniz.

Hesaplama araçlarına sadece talep ettiğiniz kredi tutarını, kredi türünü ve istediğiniz vade sayısını girmeniz yeterli oluyor. Araç size aylık taksit tutarlarınızı, masrafları ve sonuç olarak totalde ne kadar ödemeniz gerektiği bilgisini çıkarıyor. Ziraat Bankası konut kredisi hesaplaması için Ziraat Bankası’nın hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi kullanacak olan kişileri en çok ilgilendiren ise konut kredisi faiz oranları konusudur. Konut kredisi faiz oranları sürekli değişebilmektedir. Konut kredisi kullanan kişiler düşen faiz oranlarından faydalanabilmek için kredi yapılandırma işlemi yapabilmektedirler. Bu sayede arda oluşabilecek olan zarardan kurtulmuş olurlar.

Konut almak için krediye ihtiyacı olan fakat faiz kullanmayı tercih etmeyen kişilerin imdadına ise katılım firmaları yetişiyor. Katılımevim bu hizmeti veren önemli firmalardan biridir. Bankaların talep etmiş olduğu yüksek faiz oranlarını ödemeden ev sahibi olma imkanı sunuyorlar. Katılım firmalarından sadece ödeyeceğiniz düşük miktardaki katılım payı tutarı ile ev sahibi olma imkanından sizler de faydalanabilirsiniz.

katilimevim-sabit-reklam