Ev almak için yola çıkanlar konut kredisi aldıklarında uzun yıllar borçlanacaklarının farkında olmalıdır. Konut fiyatları ülkemizde oldukça yüksek. Vatandaşın aylık geliri ise genellikle orta olunca peşinat için çok fazla birikim yapılamamaktadır. Peşinat az verilince çekilen konut kredisi miktarı fazla olmaktadır. Yüksek miktarda da olsa alınan kredinin hayat kalitesini düşürmemesi için ödeme planının dikkatli yapılması şarttır.

Doğru ödeme planı yapıldığında, aile reisi, fertleri sıkıntı yaşamadan kredilerini ödeyerek ev sahibi olurlar. Fakat doğru yapılmadığında problemlerin yaşanması ihtimal dahilindedir. Geleceğine dair en güzel yatırımı en doğru ödeme planıyla yapabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Hususlara dikkat edilerek öncelikle bankaların kredi özellikleri araştırılmalı, incelenmeli ve karşılaştırılmalıdır. Konut kredisi hesaplama ve karşılaştırmaları bittikten sonra karar verilmelidir.

Konut Kredisi Ödeme Planı Hesaplamasında Vade Seçeneği

Ev almak için en uygun konut kredisi veren banka tespit edildikten sonra bir ödeme planı seçmek gerekecek. Ödeme planı, kredinizi geri ödemenizde hayatınızı kolaylaştıracak veya zorlaştıracak bir unsurdur. Yapılan ödeme planı gelir ve gider dengenize uygunsa ödemenizi ve doğal olarak hayatınızı kolaylaştıracaktır. Şayet gelir ve giderinize uygun değilse hayatınız zorlaşacaktır.

Müşteri, kredi ödemesini bitirinceye kadar ödeme planına uymak zorundadır. Ödeme planında;

  • Vade süresinin ne kadar olacağı; kredinin geri ödemesinin kaç ayda tamamlanacağı belirlenir.
  • Her ay ne kadar ödeneceği; aylık taksit miktarının ne kadar olacağı belirlenir. Yasalara göre aylık taksit tutarının gelirinizin %60’ından fazla olmaması gerekir. Fakat bizim tavsiyemiz; konut kredisi en uygun aylık ödeme tutarını gelirinizin %40’ı oranında belirlemenizdir. Hayatın sürprizleri olduğunu unutmayın.

Konut Kredisi En Uygun Ödeme Planı

Finans kurumları, müşterilerine kendilerinin belirlediği ödeme planlarını sunarlar. Genellikle ödeme planları aylık olarak hesaplanır. Fakat bankaların bazıları müşterisinin durumuna göre 3 aylık, 6 aylık veya yıllık ödeme planı da çıkarabilmektedir. Çiftçi, esnaf gibi düzenli geliri olmayan meslekler için ara ödemeli plan seçenekleri daha uygun olmaktadır.

Yılın belirli zamanlarında prim veya ikramiye türü ek geliri bulunanlar bankadan durumlarına özel plan yapmasını isteyerek kredi ödemesini daha çabuk bitirebilir. Ödeme planını çıkarırken kalem kalem bütün masraflar gözden geçirilmelidir. Eksik yapılan plan maddi zorluklar ve beraberinde farklı problemleri getirebilir. Bankaların yasal yaptırımları ile karşı karşıya gelmemek için en uygun konut kredisi ödeme planı tercih edilmelidir.

katilimevim-sabit-reklam