Ev sahibi olmak isteyen fakat bunun için yeterli nakit parası olmayan kişiler, konut kredisi çekerek bu isteklerine ulaşmaya bir adım daha yaklaşırlar. Katılım evim imkanlarını kullanarak kredi almak isteyen kişiler, aradıkları özelliklere sahip olan bir eve daha kolay sahip olabilirler. Burada karşımıza, konut kredisi alırken ödenmesi gerekli olan bazı ücretler çıkar.

Tüketici hakları kanununa göre kredi kullanmak isteyen kişi, istemediği takdirde sigorta yapılmaz. Bu işlem için kredi talebi olan kişinin sigorta istemesi gereklidir. Katılımevim tarafından verilen kredilerde, yaptırılması gerekli olan sigortalar arasında zorunlu deprem sigortası ilk sırada yer alır. En uygun konut kredisi veren kurumlar, dask adı verilen sigortayı satın alınan her eve yaparlar.

Konut Kredisi Sigorta Bedelleri Nedir?

Zorunlu deprem sigortası, olası bir depremde aldığınız evin uğrayacağı zararın karşılanmasında önemli bir detaydır. İkinci olarak yapılması gereken konut sigortası, evleri yangın, kaza, su baskını ve hırsızlık gibi risklere karşı koruma altına alır. Katılım evimden alacağınız kredi bitimine kadar konut sigortası yaptırmak zorunludur. Daha sonrası ise sizin inisiyatifinize kalmış bir durumdur.

Bazı durumlarda, kredi alırken çeken kişinin başına gelebilecek olaylara karşı yapılan hayat sigortası, müşterilere yapılan bir sigorta türüdür. Kredi kullanan kişinin, öldüğü tarihten sonraki tüm borcunu faizi ile birlikte karşılar. Her ne kadar zorunlu olmasa da 70-75 yaş aralığında kredi kullananlara bu sigorta yapılır. Buradaki yaş sınırı katılım evim tarafından belirlenir. Yaptıracağınız tüm sigorta giderleri konut kredisi hesaplama miktarına etki edecektir.

Kaza ve Ölümlerde Konut Kredisi Sigorta Bedelleri

Bazen de hayat sigortası yerine kredi veren katılımevim gibi kurumlar, ferdi kaza sigortası yapmayı tercih ederler. Bu sigorta çeşidi sadece kaza sonucunda oluşan ölüm vakalarında devreye girerek mağduriyeti karşılamaya yöneliktir. Burada belli bir yaş sınırlaması yoktur.

Kredi kullanırken, bu sigortaları yaptırmanın bazı avantajları olur. Katılım evim, zorunlu olan dask ve deprem sigortası dışında kalan kısım için indirime giderek bu durumu ödenecek taksitlere yansıtır. Burada unutulmaması gereken husus, bu sigortaların yapılması kişinin ve konutun teminat altında olmasına yardımcı olmaktır. Yapılan sigorta, boşa harcaman bir para değil konut kredisi ile aldığınız evin garantisidir.

katilimevim-sabit-reklam