Bankacılık literatüründe konut kredisi vadesi, geri ödemenin yapılacağı ayı ifade etmektedir. Kredi alan kişilere yapabilecekleri geri ödeme süresini vade olarak duyurmaktadır. Katılımevim’de ise kişi istediği sayıdaki gruba dahil olarak ödeme yapabilmektedir. Bankaların vade konusunda farklı uygulamaları bulunmaktadır. 2004 yılına kadar verilen konut kredilerinin vadesi en fazla 5 yıl yani 60 aydı, mortgage olarak bilinen kredinin ise 360 ay yani 30 yıldı.

Günümüzde her iki uygulama aynı değerlendirilmektedir. Yenilenen değerlendirmelere göre en az vade 60 ay, en fazlası ise 360 ay olarak değiştirildi. 60 ay vadeyle konut kredisi alan oldukça nadirdir. Konut kredisi hesaplama kriterleri dikkate alındığında 60 ayda geri ödeme normal standartlardaki aileleri zorlar. Günümüzde alınan kredilerin en az vadesi genellikle 120 aydır.

Konut Kredisi Hesaplamalarını Vade Etkiler mi?

Nakit parayla ev alamayacak olanlar en uygun konut kredisi vadesiyle ev alma hayallerini kurmaktadır. Bu hayalleri gerçekleştirirken kişiler, uzun vade veya kısa vade seçeneklerinden dilediğini kullanma hakkına sahiptir. Kredi başvurusunda bulunmadan önce en esnek ödeme planına sahip banka bulunmalıdır. Düzenli maaşı olmayan çiftçi veya esnaf için bankalar esnek ödeme imkanı veya ek ödeme planlarını devreye sokarak müşterisini rahatlatmaktadır.

Kredi geri ödeme süreleri ve faiz oranları birlikte etkileşim içindedir. Her bankanın konut kredi faizleri bellidir. Fakat bu faizler uzun vade ve kısa vadede farklılık gösterir. 120 ayda ödenecek kredinin faiz oranı ile 360 ayda ödenecek kredinin oranı aynı olmayacaktır. İmkanı olanlar ve ödemeye gücü olanlar kredi ödemelerini kısa vadede tutmalıdır.

Konut Kredi Faizlerine ve Vadeye Dikkat

Vade süresi arttıkça faiz oranı artmaktadır. Artan faiz oranları bütçeyi yorar. Faizleri artıran vade süresini göz ardı edip kredi alanlar geri ödemede sıkıntı yaşayabilirler. Karar vermeden önce bankaların bütün şartları, kredi özellikleri detaylıca incelenmeli ve hesaplama dikkatlice yapılmalıdır. Geri ödemelere dosya masrafı, sigorta ücreti, ipotek ücreti, ekspertiz ücreti gibi maliyetlerin de ekleneceğini unutmamak gerekir.

Çok küçük gibi görünen faiz farkları, birkaç ay gibi görünen vade farkları geri ödemede ciddi miktarlara denk gelir. Bundan dolayı aylık bütçeyi sarsmayacak seçenek tercih edilmelidir. Konut kredisi en uygun vade, kişinin kolayca ödeyebileceği süredir.