Son zamanlarda ev sahibi olmak isteyen vatandaşların sayısı giderek arttı. Koronavirüs hadisesi üzerine ekonomi ve ticaret de yavaşladığı için konut satışları da azalmıştı. Son günlerde ekonomik canlanma ve ticaretin artmasının ardından Konya’da konut satışları artmaya başladı. Satılık ev fiyatları virüs hadisesi durumundakine nispeten biraz daha azaldı. Konya’da sahibinden satılık evlerin yaz aylarında hızla satılması da dikkat çekiyor.

Konya’da bazı ev almak isteyen insanlar fazla birikintisi olmadığı için taksitle ev alma yoluna gidiyor. Taksitle ev alırken de insanlar bazı yollara başvuruyor: Katılımevim, faizsiz konut kredisi, faizsiz ev kredisi veya bazı bankaların dosya masrafıyla faizsiz ev alma yolu gibi. Bu şekilde hem yüklü miktarda para ödememe hem de zamana yayarak vadeli bir biçimde ödeme kolaylığı sağlanabiliyor.

Konya’da Kiralık ve Satılık Ev Fiyatları

Konya’da kiralık ve satılık ev fiyatları daha normal hâle gelmeye başladı: Mesela Konya Selçuklu’da 2+1 ev fiyatları 115 bin liradan başlarken 3+1 daire fiyatları ise 150 bin liradan başlamaktadır. Tabi bu daire fiyatları kalite ve konfor farkına göre değişiklik göstermektedir. Kiralık daire fiyatları ise 500 liradan başlamaktadır.

Kiralık ve satılık ev fiyatlarının değişiklik göstermesinin sebepleri arasında şunlar sayılabilir: Merkezi yerlere olan uzaklık, evin bulunduğu cephe, konutun konforu ve kalitesi, balkon manzarası, evin metreküp cinsinden hacmi, çevredeki insanların refah seviyesi, hastaneye ve ulaşım birimlerine olan yakınlık gibi durumlar Konya’da kiralık ve satılık daire fiyatlarını etkilemektedir.

Konya’da Yaz Aylarında Konut Satışı

Genellikle evlenecek olan çiftler evlenmek için yaz aylarını tercih etmektedirler. Bu çiftler yaz aylarında evlenecekleri için evlenmelerine yakın ev satın alırlar veyahut ev kiralarlar. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da yaz aylarında konut fiyatları daha uygun oluyor ve konut satışları artıyor.

Sadece satış yönünden artış da olmuyor, bazı insanlar yurt içi turizmi yaptığı için Konya’ya geldiklerinde ev kiralıyorlar ve yaz aylarında kiralanan ev adedi de artıyor. Diğer aylarla mukayese yapıldığında yaz aylarında konut kiralama ve satış oranının daha yüksek olduğu görülüyor. Bunların haricinde yaz aylarında tarımda günlük çalışmaya gelen çiftçiler de konut kiralıyor. Bazı insanlar ise satılık ev satın alarak yatırım yapıyor.

katilimevim-sabit-reklam