Gerek geçmişte olsun gerek günümüzde pek çok insan, ev kredisi ya da diğer yöntemlerle ev sahibi olmak için çaba göstermektedir. Kişinin kendine ait bir eve sahip olma ihtiyacı hissetmesinde ciddi bir artış olduğu gözlenmektedir. Durum böyle olunca da bu gereksinimlere cevap bulmak amacıyla çeşitli ev alma yöntemleri geliştirilmiş ve insanlara sunulmuştur. Ev fiyatları aralığı da bu yöntemler arasında yapılacak seçimde etkili olmaktadır.

Ev almak isteyenlerin yaygın olarak kullandıkları ve ilk akla gelen yöntemlerin başında konut kredisi gelmektedir. Bu yöntemin beraberinde bazı mali yükleri getirebileceği unutulmamalıdır. Konut fiyatları arttıkça kredi masrafları ve faiz oranları da artabilmektedir. Peki, kredisiz ev almanın bir yolu yok mudur?

Ev Almanın En Kolay Yolları

Ülkemizde farklı sistemler yardımıyla ev sahibi olmak mümkündür. Senetle ev satın almak ya da Katılımevim gibi özel kuruluşların sunmuş olduğu modellerle birlikte ev, araç ya da arsa almak mümkün olmaktadır. Bir diğer etkili ev alma yolu ise kooperatif olup farklı bir sistemle işlem yapılmaktadır. Kendi bütçenize ve durumuna göre en etkili seçeneği bulmak için bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

Krediler faiz kavramı söz konusu olduğu için de insanları kendinden uzaklaştırabilmektedir. Bu nedenle yüzlerce insan kredisiz ev alma alternatifleri bulmaya çalışmaktadır. Ancak kredi alınmaya karar verildiyse de hesaplamaların ve ek masrafların tutarı doğru hesaplanmalıdır. Ödeme açısından taksitle ev satın almak en tercih edilen yöntemlerdendir.

Kira Öder Gibi Ev Alma Seçenekleri

Kirada oturmak insanların %80’i için oldukça zorlayan ve olumsuz bir durum olarak görülmektedir. Her ay maaşın belli bir tutarını eve yatırmak ve sonundu kişinin elinde yine hiçbir şey olmayışı ev almak isteyenleri daha da hırslandırmaktadır. Kiradan kurtulmak isteyenlerin en mantıklı seçenek olarak gördüğü yöntemler ise aylık taksitlerle oturulan evin ödemesini yapmaktır.

Ev alırken belli oranda bir birikimin yapılmış olması çoğu sistemde gerekli görünen bir durumdur. Ancak bazı sistemler ev sahibi olmak için ön ödeme talep etmeden de kira öder gibi ev satışı yapabilmektedir. Sonu gelmeyen kira döngüsü yerine böyle bir sistem çok daha yararlı olacaktır. Günümüzde satılık ev ayrıntılı araştırmadan geçmelidir. Ve hizmet alınacak firmanın da köklü ve profesyonel olduğuna özen gösterilmelidir.