Konut sahibi olmak yatırım için yararlı görülmesinin yanında kiradan kurtulmak isteyen pek çok insanın da hayalidir. Bu hayale ulaşmak için insanlar farklı kanallar kullanarak ev almak için çabalar. Bu yollardan biri de krediyle ev almaktır. Ancak günümüz şartlarında bu yolla ev alabilmek için doğru ve ciddi bir birikim yapmanın gerektiğidir. Konut kredisi peşinat sistemiyle çalışmakta olup alınacak evin belli bir kısmını ödeyemiyorsanız başvurunuz değerlendirilmemektedir.

Farklı yöntemler deneyerek ev satın alımı yapılabilmektedir. Her birey ev sahibi olmak hakkına sahiptir. Ülkemizde en çok kullanılan ev alma metotları arasında ev kredisi, nakit ödeme koşulu ile ev alma, tasarruf planı aracılığıyla ev alma ve senetle ev satın alım işlemleri yer almaktadır.

Ev Almak İçin Sağlanması Gereken Koşullar

Nakit ödeme yöntemi benimseyen insanların birikimlerinin olduğu kabul edilmektedir. Zira evin değeri kadar bir nakde sahip olunması bu yöntemde esas unsurdur. Kredi ile ev alma yöntemlerinde ise satılık ev değerinin bir kısmını ödeyecek kadar nakde sahip olunması ve geri kalanı için bankaya borçlanmaya imkân tanıyacak bir kredi puanının olması gerekir.

Bankaların genellikle uyguladığı politikalarındaki esas nokta satın alınacak ev fiyatları üzerinden %20 peşinat sağlama koşuludur. Senetle ev alma yönteminde ise faizli ya da faizsiz ev seçenekleri bulunmakta olup sağlanması gereken iki taraflı kriterlerin önemi çok büyüktür. Tasarruf planlı yöntemler ise diğerlerine göre en esnek olanı ve özel zorunluluk aramayanlarıdır.

En Avantajlı Ev Alma Seçeneği

Bankalardan alınan kredi ile ev almak uzun ve zorlu bir süreç olabilmektedir. Kredi vadeleri olabildiğince uzun olur ki bu ödemelerin aksatılmaması için uygun miktarlara ayarlanıp taksitle ev almaya imkân versin. Kredilerin faiz oranlarının yüksekliği de bir diğer zorluktur. Ancak evi gerçek değerinde almaya olanak sunan çeşitli satın alım yöntemleri de bulunmaktadır.

Ev alırken hangi yöntem tercih edilecek olursa olsun yapılması gereken ilk adım konut fiyatları araştırılarak bütçeye uygun en iyi evi bulmaya çalışmaktır. Özel finans kurumları aracılığıyla yapılacak alımlarda da iyi araştırma yapılmalı, kurumsal ve profesyonel olan firmalarla anlaşma sağlanmalıdır. En önemlisi de elinizde belgeli teminat olmalıdır. Her şekilde kiralık ev fiyatları dikkate alındığında ev sahibi olmak oldukça iyi bir seçenektir.

katilimevim-sabit-reklam