Türkiye’de salgın sonrası emlak sektörü piyasadaki diğer sektörler gibi durgunluktan etkilenmiştir. Konut fiyatları salgın döneminde piyasadaki hareketsizlik ve bu nedenle çoğalan satılık konut talebi ile artış göstermiştir. Müşterilerin tercihleri genellikle yazlık yerlere doğru yönelmiştir. Mersin gibi kıyı şehirlerinde de konutların fiyatları %10,39 oranında artmıştır. Pandeminin gerektirdiği izole olma düşüncesi, müşterilerin apartman daireleri değil de daha bağımsız hareket edebilecekleri müstakil ev ya da bahçesinden yararlanıp, rahat nefes alabilecekleri bağ evi türü evlere doğru yönelmiştir.

Mersin’de Konut Fiyatları

Mersin’de sahibinden ya da emlakçı kanalı ile satılık konutlara ulaşılabilir.1+1 satılık lüx daireler 179.000 TL, 2+1 daireler 265.000 TL ile 375.000 TL arasında, 3+1 daireler 285.000 TL ile 545.000 TL arasında,  4+1 daireler 470.000 TL ile 700.000 TL fiyat aralığında, 5+1 daireler 985.000 TL ile 1.590.000 TL arasında fiyatla satılmaktadır. Satılık müstakil evler 165.000 TL ile 600.000 TL fiyat aralığında satılmaktadır. Ev sahibi olmak isteyenler konut alırken dairenin konumu, metrekaresi, merkezi oluşu, binanın yaşı, dairenin bulunduğu kat gibi etkenleri göz önünde bulundurmaktadır. Mersin’de konut fiyatları, Anamur, Silifke, Tarsus ilçelerinde diğer ilçelere nazaran daha fazla artış göstermiştir.

Katılımevim Sistemi İle Konut Sahibi Olma

Konut sahibi olmak isteyenler banka kredisini tercih edebilir fakat peşinat ödemeleri ya da peşinat yok ise ikinci bir evi ipotek göstermeleri gerekebilir. Ayrıca vade farkı ve faiz uygulanmaktadır. Artan banka faizlerinin taksit miktarlarını etkilemesi ve sabit bir ödeme planı olmaması banka kredisi ile konut almanın dezavantajlarından biridir.  Bu nedenle ev almak isteyenler, yeterli bütçeye sahip değillerse, Katılımevim gibi faizsiz, vade farkı olmayan,  ödeme sistemleri ile ev alma yolunu tercih ederler.

Bu sistemde yer alan cüzi peşinat taksitlendirilebilmektedir, belirlenen taksitler sabittir, herhangi bir artış ya da azalış olmamaktadır. Maddi sıkıntı durumunda taksitler dondurulmaktadır. Sistemde dahil olunan grup için yapılan noter çekilişi ile her ay bir katılımcının ev sahibi olacağı şekilde yardımlaşma sistemi işleyen bir organizasyondur.  Bu sistem bütçesi sınırlı olanlar ve banka faizi ödemek istemeyen konut alıcıları için son derece avantajlı ve caziptir.