Muğla tatillerde merkezi ve ilçeleri ile akın edilen şehirlerimizdendir. Fethiye, Dalaman, Bodrum, Marmaris ilçelerindeki özellikle konut fiyatları daha fazla artmıştır ve artış oranı genel olarak %19,21’dir. Salgın sürecinde evden çıkamadığımız süreçte bekleyen satılık konutlar,  artan talep ve şehir tercihlerinin değişmesi ile konut fiyatları değişimi artış yönünde olmuştur. Pandemi nedeni ile kalabalık ortamların getirdiği tehlike toplumu huzursuz ettiğinden tedbir alma amaçlı ev sahibi olmak isteyenler, kapalı ortamlarda kalmak zorunda oldukları illerden ziyade nefes alabileceği olanakların fazla olduğu illere doğru tercih yapılmaktadır.

Muğla’da Konut Fiyatları

Muğla’nın tatil şehri olması sebebi ile kiralık ev fiyatları 1750 TL’den 14.500 TL’ye kadar çıkmaktadır. Satılık konutlar ise 2+1’ler 295.000 TL’den 1.495.000 TL arasında, 3+1 daireler 450.000 TL ile 625.000 TL arası, 4+1 konutlar 1.025,00 TL, 4+2 dubleks konutlar 450.000 TL olarak fiyatlandırılmaktadır. Müstakil evler ise 750.000 TL ile 1.800.000 TL arasında değişmektedir. Yatırım amaçlı alınan konutların geri dönüş yani yıllara bölününce getirdiği kira getirileri önem arz eder. Ev fiyatları ise Muğla Şehri’nin özelliği nedeni ile evin bulunduğu konum, özellikle denize, plajlara yakınlığı, tatil ilçelerinde bulunup bulunmadığı en önemli belirleyici unsurdur. Dairenin bulunduğu kat, ne kadar yeni olduğu, metrekaresi daha geri planda kalmaktadır.

Banka Kredisi Ya da Faizsiz Sistemle Konut Alma

Kısıtlı bir bütçe olması durumunda banka kredi olanakları müşteriyi zorlamaktadır. Bunun nedeni peşinat ya da ipotek istenmesi, faizlerin sabit olmaması, taksitlerin maddi zorlukla karşılaşılması durumunda taksit durdurma imkanı verilmemesi gibi nedenlerdir. Banka faizleri de taksit tutarlarını etkilemektedir. Faizsiz,  noter eşliğinde gerçekleştirilen kura sistemi ile ev sahibi olma imkanı, dar bütçeye sahip olan müşterilere daha avantajlı gelmektedir.

Katılımevim organizasyonunun pek çok kolaylık sunduğu bu sistemde hem faiz ödenmez hem de taksit dondurma imkanı verilir. Ayrıca peşinat ödenmesi gereken durumlarda, peşinatta taksitlendirilmektedir. Elbirliği sistemi diye adlandırılan bu sistemde müşteriler tasarrufa yönlendirilirken, istediğimiz daireyi istediğimiz yerden alabilme imkanı sunar. Taksitler başlar başlamaz ilk aylarda da ev sahibi olabilme imkanı verir.