Ev sahibi olmak herkesin hayalidir. Kiracılıktan kurtulmak, başımızı sokacağımız bir evimiz olsun isteriz. Başımızı sokacağımız dediysem de inşaat sektöründe oldukça lüks, oldukça konforlu evler revaçta. Son yıllarda banka kredilerindeki faiz artışları, kredi kullanımlarını azalttı. Bu durumdan etkilenen inşaat sektörü de farklı ev alma yöntemleri geliştirdi. Markalı konut projelerinde senetle ev almak yüksek faiz oranlarından çekinenler için bir alternatif oluşturdu. Uzun vadeli taksitle ev satışları banka kredisi ile ev satışlarının önüne geçti. Ancak siz yine de dikkatli olun. Senetle, faizsiz ev sahibi olmak istiyorsanız bazı noktalara dikkat etmelisiniz.

Senetle Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

  • Kanunen ruhsatı olmayan projelerden satış yapılamaz. Ev alma yöntemleri arasında son zamanlarda popüler olan senet yöntemini tercih ediyorsanız mutlaka ruhsatı incelemelisiniz.
  • Senetlerin alacaklının adına yazılı olmasına dikkat edin. Bu sayede üçüncü kişiler ile muhatap olmazsınız.
  • Projelerin banka kredisine uygun olmasına özen gösterin. Krediye uygun olan projeleri tercih edin.
  • Senetlerin her taksit için ayrı ayrı düzenlenmiş ve nama yazılı olmasına özen gösterin.
  • Senetle ev alırken firma seçimi oldukça önemlidir. Firma güvenilir mi? Araştırın. Daha önce teslim ettikleri projelere bakın. Zamanında teslim edilmiş mi, sorun yaşanmış mı, araştırın.

Alt ve Orta Gelir Düzeyinde Olanlar Nasıl Ev Sahibi Olabilir?

Ev almak artık oldukça güçleşti. Özellikle alt ve orta gelir düzeyindeki kişiler için nerdeyse hayal oldu. Dar gelirli vatandaşların da ev sahibi olmalarını sağlayacak ev alma yöntemleri de mevcut. Faizsiz, peşinatsız ev sahibi olmak için bazı firmalar organizasyonlar düzenliyorlar. Altın günü misali her ay bir katılımcı ev sahibi oluyor. Bir de Toplu Konut İdaresi tarafından düzenlene projeler var. TOKİ yaklaşık kırk ilde yaklaşın yedi bin konutu kira öder gibi taksitlerle satışa sundu. Ancak bu projelere başvuruda bulunmak için bazı şartlar gerekli. Örneğin;

  • Hane halkının toplam geliri 4500 lirayı geçmemeli.
  • Kendinizin, eşinizin veya velayetiniz altınızdaki çocuklarınıza ait tapulu bir konutun olmaması gerekli.
  • Başvuru tarihinde yirmi beş yaşını doldurmuş olmak şartı aranıyor. Eşi vefat eden bayanlar için yaş sınırı yok.
  • Toplu Konut İdaresi’nce yapılan projenin bulunduğu şehirde en az bir yıldır ikamet ediyor olmanız gerekli.