Günümüz şartlarında para biriktirerek araç sahibi olamayan kişiler için bankaların sunduğu hizmetlerden biri taşıt kredisi sistemidir. Taşıt kredisi bankaların ikinci el ya da sıfır alacağınız aracın bedeline göre değişen miktarlarda finansman sağladığı bir hizmetidir. Bu hizmet sayesinde bireyler para biriktirmeyi beklemeden taksitle ödeme seçenekleri ile belli peşinatlarla hemen araç sahibi olabiliyorlar.

Bu sistemde bankalar satın alacağınız araca bir bedel biçiyor ve bu biçilen bedel üzerinden belli oranlarda faizli kredi imkanı sağlıyor. Krediler taşıt bedelinin tamamını karşılamadığı için kişilerin aracı alabilmek için bir miktar nakitlerinin olması gerekiyor bu durumda. Kredinin bir kısmına kredi veriliyor ve bu kısmının oranı ise bankadan bankaya değişiklik gösteriyor. Bu oranlar ortalama olarak %60 ile %90 arasında değişebilmektedir. Oranı etkileyen durumların başında alacağınız aracın sıfır mı ikinci el mı olduğu geliyor.

Taşıt Kredisi Kimler Alabilir?

Bankaların kendilerine göre taşıt kredisi kullandırma politikaları mevcuttur. Bu şartların başında kişinin TC vatandaşı olması ve 18 yaşını geçmiş olması gelmektedir. Bunun dışında bankaların uygulamış olduğu puanlandırma sistemi üzerinden değerlendirmeleri oluyor. Bu puanlandırma sistemi kişilerin bankalar ile olan ilişkini yansıtan, yani borcuna olan sadakatini değerlendiren bir sistemdir. Kişinin puanı ne kadar yüksek olursa kredi alabilme ihtimali o kadar yüksek ve krediye ödeyeceği faiz oranı ise o kadar düşük oluyor.

Taşıt kredisi kullanmak için öncelikli olarak alacağınız aracı seçmeniz gerekmektedir. Seçilen aracın belgelerinin bankaya sunulması gerekmektedir. Sunulan belgelere göre bankalar masraf, faiz gibi oranları hesaplayarak size bir ödeme bütçesi sunarlar.

Taşıt Sahibi Olmanın Faizsiz Yolu

Taşıt sahibi olmak isteyen fakat birikim yapamayan kişilerin bankalardan taşıt kredisi kullanma yöntemi dışında bir seçeneği daha bulunuyor. Katılımevim sayesinde faiz ödemeden sıfır araç sahibi olabilme imkanına sahip olabilirsiniz. Bunun için Katılımevime başvurarak siz de sadece katılım payı ödeyerek sıfır araç sahibi olabilirsiniz. Faizsiz araç sahibi olmak hakkında bilgi almak için siz de 444 11 00 arayarak Katılımevim’in araç kampanyaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

katilimevim-sabit-reklam