Yaşam şartlarının ağırlaştığı, kiraların yükseldiği günümüz şartlarında ev sahibi olmak kadar mantıklı bir düşünce yoktur. Çünkü her ay kira için ödenen paranın ileriye yönelik bir dönüşü yoktur. Oysaki ev almanın kolay yolları değerlendirilip alınan konutlar ileriye yönelik oldukça güzel bir yatırım olmaktadır. Bir iki yıl önce 400 bin TL’ye alınan evler şimdilerde yarısından daha fazla kar etmiştir.

Kirada oturan kişinin hayatı boyunca ödediği kira bedeli ile birden fazla ev alabileceğini küçük bir hesap yapan tespit edecektir.  Kira öder gibi ev alma fırsatı çeşitlerinin çok fazla olduğu günümüzde kişiler bütçesine ve şartlarına uygun bir yöntem mutlaka bulacaktır. Yeter ki ev almak için yola çıkmadan evvel bütçe hesaplamasını iyi yapsın.

Senetle Ev Almak Mantıklı mı?

İnşaat sektörü son birkaç yıldır kan kaybetmektedir. Hatta bir dönem durma noktasına dahi gelmiştir. Bundan dolayı inşaat firmaları senetle ev gibi farklı teknikler kullanarak kendilerini bu krizden hasarsız geçirmeyi planlamaktadır. Firmalar veya satış yapan diğer kurumlardan bazıları senetle ev almak isteyenlerden peşinat talebinde bulunur. Peşinatı olmayanların ev almaktan vazgeçmemeleri için pazarlık kapısını açık bırakmaktadırlar.

Yapılan pazarlık neticesinde senetle peşinatsız ev almak mümkün olur. Peşinat miktarı taksitlere bölünür. Senetle ev alma konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar;

  • Firmanın güvenilir olması
  • Senetlerin açık ve net ifadelerle doldurulması
  • Senetlerin tek değil aylık olarak düzenlenmesi
  • Taksitlerin banka aracılığı ile ödenmesi

Senetle Ev Almak mı TOKİ mi?

Senetle ev almak, güvenilir kurumdan olduğu müddetçe peşinatı olmayanlar için uygun bir yöntemdir. Fakat bir miktarı peşinatı olup Faizsiz ev almak isteyenler için TOKİ en güzelidir. TOKİ, konutlarının satışında faiz işletilmez. Yalnızca müşterilerden peşinat alınır ve aylık ödemeler 6 ay sabittir. 6 aydan sonra enflasyona göre yeniden belirleme yapılır.

TOKİ, önceleri yalnızca belli kentlerde projeler yapmaktaydı. Fiyatların uygun olması ve TOKİ’den ev almak istiyorum diyenlerin sayısının artması nedeniyle her ilde ve ilçede yapılmaya başladı. Yine de il veya ilçenin en büyük ve uygun arazisinde inşa edilen evlerden satış yapılır. Yani TOKİ’den ev alanlar yalnızca belirlenen toplu konutlardan alabilirler. Farklı firmalardan ev alma durumları yoktur.

katilimevim-sabit-reklam