Herkes kendi evi olsun ister; ancak ev sahibi olmak için belli bir birikim gerekir. Ev fiyatının bir miktarı kadar birikimi olanlar, kalan parayı tamamlama arayışına girerler. Ev kredisi kullanmak ve böylece kira derdinden kurtulmak mümkündür. Fakat faizsiz ev almak isteyenler, kredi faizi ödemek istemeyebilir. ‘Sorun değil faiz öderiz’ diyenler için faizler yüksek gelebilir. Kredi puanı düşük olanlarsa kredi çekemeyebilir. Bu durumda bir diğer seçenek olan senet yaparak ev almak, akla gelebilecekler arasındadır. Sorumuzun cevabına gelirsek; evet senetle ev almak mümkündür. Öncelikle bunun için senetle ev satan müteahhitleri bulmak gerekecektir. Peki, senetle ev almak gibi kolay sayılabilecek bir yol varken, neden bu şekilde ev sahibi olmak isteyenlerin sayısı azdır?

Senetle ev almak riskli midir?

Ev almak isteyen kişiler tercih etseler de senetle ev sahibi olmanın bazı riskleri vardır. Senetle ev satmak isteyen müteahhit bulmak, çok zor değildir. İnşaatın yapım aşamasında müşteriden alacağı bir miktar toplu para ve senet karşılığı alacağı para, müteahhidi oldukça rahatlatacaktır. Alıcı içinse bu, henüz oturmadığı bir eve yatırım yapmak olacaktır. Senedi ödemeyi geciktirirse veya ödeyemezse büyük riske girer. Ödenmeyen senet için protesto çekilir. Akabinde, alıcı icralık olur. Evine, eşyalarına, maaşına haciz konulur. Senetle aldığı ev icra yoluyla satılabilir. Evini geçindireceği maaşının bir kısmı elinden gidebilir. Bu durumda alıcı, maddi kayıp dışında psikolojik travma da yaşayacaktır. Bu riskler göz önünde bulundurulduğunda, ev almanın risksiz bir alternatifi var mı diye düşünmemek elde değildir.

Tokiden ev almak güvenilirdir

 Faiz ödemek istemiyor musunuz? Kredi kullanmak için puanınız mı yetersiz? Senetle ev almayı riskli mi buluyorsunuz? Öyleyse güvenilir bir seçenekten bahsedelim. Toplu Konut İdaresi’nin evsiz vatandaşlara sunduğu bir imkan var. Kredisiz,  faizsiz, risksiz. Toki ev sahibi olma imkanı sağlıyor. Tek şartı ev almak isteyen kişinin başka bir evi olmaması. Çok cüzi bir ödeme yaparak taksitle ev alma şansı veriyor. Toki, bu şekilde ev sahibi ettiği vatandaşların memnuniyeti ile referansını da sağlamış durumda.

katilimevim-sabit-reklam