Bankaların müşterilerine sunduğu hizmetlerden biri taşıt kredisi hizmetidir. Bu hizmet sayesinde kişiler para biriktirmeyi beklemeden kredi kullanarak araç sahibi olabiliyorlar. Kişiler taşıt kredisi kullanmak için öncelikli olarak satın almayı düşündükleri aracın beyanını bankaya yapmaları gerekiyor ve bankalar bu araç için bir değer biçiyor bu değe üzerinden belli oranlarda kredi kullanma imkanı sağlanıyor. Vadesi maksimum 60 aya kadar uzanan taşıt kredilerinin faiz oranları ise bankadan bankaya değişiklik gösteriyor.

Araç kredisi kullanacak olan kişilerin satın almak istedikleri araç için bir miktar peşinatları olması gerekiyor. Çünkü bankalar tespit edilen aracın değerinin %60-%90 arasında bir oranda kredi kullanma imkanı sağlıyor. Bu durumda kalan tutarı sizin peşinat olarak tamamlıyor olabilmeniz gerekiyor.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Elbette ki taşıt kredisi faiz oranları bankadan bankaya farklılık gösteriyor. Araç almak için taşıt kredisi kullanmayı düşünen kişiler öncelikli olarak kredilerini hangi bankadan kullanmak istediklerine de karar vermeleri gerekir. Bunun için en önemli tercih sebeplerinden biri kredinin faiz oranıdır. Bankalar %0,94-%1,17 arasında değişen faiz oranları sunmaktadır. Bu faiz oranları piyasanın durumuna göre sürekli değişmektedir. Faiz oranları vade sayısına göre de düşüp yükselebilmektedir. Bu yüzden aracınızın değeri, krediyi kullanmak istediğiniz vadenin uzunluğu gibi bir çok faktörü inceleyerek kredinin size olan maliyetini hesaplayarak, bankaları bu şekilde karşılaştırabilirsiniz.

Hem maliyetinden dolayı hem de faiz kullanmak ve kullandırtmak istemeyen kişiler için araç almanın bir yolu daha var. Katılımevim sayesinde sadece ekstra katılım payı ödeyerek araç sahibi olabilirsiniz. Böylelikle bankaların sunmuş olduğu yüksek faizden kurtulabilir hem de daha az maliyetle araç sahibi olabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Hesaplama

Bankalardan taşıt kredisi kullanacak olan kişilerin kafasında bulunan ben ana para dışında ne kadar faiz ve masraf ödeyeceğim ve taksitlerim ne kadar olacak sorularına bankaların sunduğu taşıt kredisi hesaplama araçları cevap vermektedir. Taşıt kredisi hesaplama işlemlerinin bankalar arasında farklılık gösterebildiği biliniyor. Her bankanın kendi resmi web sitesinde bulunan hesaplama araçları ile taşıt kredisi için çekeceğiniz kredinin masraflarını ve taksitlerini hesaplama imkanından faydalanabilirsiniz. Böylelikle bankalara gitmeden de online olarak karşılaştırma yapmanız mümkün olacaktır.