Uzun zamandır beğendiğiniz bir araç var ya da artık araç sahibi olma vakti geldiğini düşünüyorsanız araç kredisi ile satın alabilirsiniz. Ancak kredi çekmeden önce bir hesaplama yapmak gerekmektedir. Çıkacak sonuca göre bir plan yapılmalıdır. Bir kredi bedeli hesaplanırken faiz oranı, vadesi, ek masraflar hepsi dahil olmaktadır.

Araç kredisi hesaplama yapmadan önce bilinmesi gereken en önemli bilgi aracın bedelinin tamamı kredi çekemediğinizdir. Aracın fiyatına bağlı olarak bankalar %30 ya da daha fazla oranında sizden bir peşinat istemektedir. Daha sonra ise faiz oranı belirlenerek kaç ay vade yapılacağı belli olmaktadır.

Taşıt Kredisi Hesaplamada Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Satın almak istediğiniz aracı belirledikten sonra fiyatını araştırmalısınız. Çekmek istediğiniz kredi sıfır araç kredisi mi yoksa 2. el araç kredisi mi olduğunu belirlemelisiniz. Karar verirken faiz oranlarını incelemelisiniz. Aracın bedeli yüksek ise bir de yüksek faiz oranı uygulanırsa borcunuz daha da artmaktadır.

Faiz oranı yüksek ve vade süresi uzun ise ödemeniz gereken kredi bedeli çok artmaktadır. Kasko sigortası, dosya masrafı gibi diğer kalemlerde sıfır ya da ikinci el bir araç almanıza göre değişmektedir. Sıfır bir araç kredisine oran ile daha fazla dosya ve işlem yapılmaktadır. Genellik ile faiz oranı daha da yüksektir.

İkinci el bir araç almayı düşünüyor iseniz aracın yaşını da öğrenmelisiniz. Araçların yaş sınırlarına bağlı olarak uygulanan faiz oranları değişmektedir. Taşıt kredisi hesaplama aracı ile aracın fiyatını, vade süresini yazarak hesaplatabilirsiniz. Hesaplama sonucunda toplam ödenecek bedel ile aylık kredi taksiti de yazmaktadır. Vade sürelerini değiştirerek sonuçları inceleyebilirsiniz. Böylelikle mümkün olan en az faiz farkı araç sahibi olabilirsiniz.

Taşıt Kredilerinde Derecelendirme Nasıl Yapılmaktadır?

Kredi çekmek istediğiniz zaman her zaman ihtiyacınızın oranında çekemezsiniz. Belli bir miktarı derecelendirilmektedir. Satın almak istediğiniz araç 45000 TL olsun. Kredi çekeceğiniz banka aracın %70’lik kısmını derecelendirilmektedir.  Katılımevim ile sahip olmak istediğiniz aracı derecelendirme olmadan ve faiz ödemeden sahip olabileceğiniz kampanyalar yer almaktadır. Araç sahibi olmak isteyenlere başka bir seçenekte olarak da düşünülebilir.

katilimevim-sabit-reklam