Vatandaşların kiradan kurtulmak ve bir ev sahibi olmak amacıyla yönelmekte olduğu çeşitli kamu veya özel teşebbüsleri aracılığıyla sunulmaktadır. Bu fırsatlardan azami ölçüde yararlanarak istenilen kısa sürede ve daha az külfetli bir şekilde ev sahibi olabilmek mümkün olmaktadır.

TOKİ’de kamu kurumu olarak gerek kendisi gerekse de dışarıdan desteklediği projelerle insanların kredisiz ev sahibi olabilme hayallerine yardımcı olmaktadır. Geliştirilen kaynaklar sayesinde yeni projeler desteklenmekte ve daha geniş katılımlı olarak, özellikle ilk kez ev sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşlara yardımcı olunmaktadır.

TOKİ tarafından 2019 yılı itibariyle hayata geçirilen ya da projesi sürdürülen bazı çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmalar ile kiracı ev sahibi olabilme fırsatı yakalamaktadır.

2019 Fırsatları TOKİ:

10 bin TL peşinat ile yaklaşık olarak 2 bin adet konut satışa çıkarılmıştır. TOKİ projelerinden uygun koşullarda ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için kredi talepleri projenin bulunduğu il veya ilçe Ziraat ile Halkbank şubelerine bizzat yapılabilmektedir. Peşinatsız ev almak isteyenler için çözüm yolu bu proje için maalesef bulunmamaktadır.

Projelerin gerçekleştirildiği il ve ilçe merkezleri ile konut sayıları ise şu şekildedir:

  • Afyon Sinanpaşa İlçesi 42 yeni konut projesi hayata geçirilmiştir. 194.791 TL bedelle satışa sunulacak ola konutlar için 649,31 Lira aylık geri ödeme tutarı olarak öngörülmektedir.
  • Ankara Sincan İlçesi Saraycık bölgesinde 611 yeni konut projesi hayata geçirilmiştir. Buna göre konut sahiplerinden 135.480 TL talep edilmektedir. Aylık geri ödeme tutarı ise 846,75 Lira olarak hesaplanmıştır.

Görüldüğü çeşitli ile ve ilçe merkezlerinde TOKİ konut projeleri devam etmektedir. Senetle ev almak gibi kabul edilebilecek olan proje sayesinde insanların düşük geri ödeme tutarları ile ev sahibi olmaları hedeflenmektedir.

TOKİ Konutları Avantajlı mı?

TOKİ tarafından satışa sunulan konutlardan yararlanan vatandaşların faizsiz kira öder gibi ev sahibi olabilmeleri de kimi projeler için de mümkün olabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, TÜFE ve ÜFE oranları baz alınarak yılda toplamda iki defa taksitlere zam yapılır. Bir diğer unsur da evi alan kişinin, ev içerisinde oturması zorunlu kılınmıştır. Aksi halde sözleşme feshedilir.

Son dönemlerde, Taksitle araba ya da ev almak için zorluk çeken vatandaşlara yönelik TOKİ projeleri elverişli gözükmektedir.